مطالب آموزشی مهندسی عمران - محیط زیست
فاضلاب | ترکیب فاضلاب
دسامبر 14, 2016
مطالب آموزشی مهندسی عمران - محیط زیست
آلودگی هوا
دسامبر 14, 2016
مطالب آموزشی مهندسی عمران - محیط زیست

مطالب آموزشی مهندسی عمران - محیط زیست

انواع فاضلاب

فاضلاب يا گنداب ممكن است خانگي يا تركيبي از فاضلاب خانگي، فاضلاب صنعتي و كشاورزي نيز می­ باشد.

فاضلاب­ های خانگی

فاضلاب­ های خانگی خالص از دستگاه ­های بهداشتی­ منازل مانند توالت، حمام ­ها، ماشین­ های لباس­شویی، پساب آشپزخانه ­ها و یا فاضلاب حاصل از شستشوی قسمت­های گوناگون خانه تشکیل شده است. خواص فاضلاب­ های خانگی در سطح یک کشور تقریبا یکسان و تنها غلظت آنها بسته به مقدار مصرف سرانه­ ی آب در شهرها تغییر می­ کند. آنچه در شبکه­ های جمع ­آوری فاضلاب شهری به نام فاضلاب خانگی جریان دارد، علاوه بر فاضلاب خانگی خالص دارای مقداری فاضلاب بدست آمده از مغازه ­ها و فروشگاه­ ها و  تعمیرگاه­ ها و کارگاه ­ها و موسسه­ هایی مانند آنها نیز می­ باشد، که در سطح شهر و به طور پراکنده وارد کانال ­های جمع آوری فاضلاب می­ گردند. لذا با توجه به نوع و تعداد این گونه موسسه ­ها ممکن است نوع فاضلاب در شهر تغییر کند، چنین فاضلابی را فاضلاب خانگی ناخالص می ­نامند.

فاضلاب­ های صنعتی

خواص فاضلاب­ های صنعتی و پساب کارخانه­ ها بستگی به نوع فرآورده ­های کارخانه دارد. با توجه به این موضوع، مهمترین تفاوت های فاضلاب­ های صنعتی و فاضلاب­ های خانگی به شرح زیر است:

  • امکان وجود مواد و ترکیب­های شیمیایی سمی در فاضلاب ­های صنعتی بیشتر است.
  • فاضلاب­ های صنعتی خاصیت خورندگی بیشتری دارند.
  • فاضلاب­ های صنعتی خاصیت قلیایی یا اسیدی زیادی دارند.
  • امکان وجود موجودات زنده در آن­ها کمتر می ­باشد.

تنها قسمتی از فاضلاب صنایع که تقریبا در تمام کارخانه ­ها خاصیت یکسان دارند، فاضلاب بدست آمده از تشکیلات خنک کننده آن­ها است. آلودگی این فاضلاب­ها بسته به تعداد دفعه ­هایی که آب برای خنک کردن کارخانه به­ کار برده شده است، متفاوت می­ باشد و معمولا آلودگی آن­ها کمتر از فاضلاب ­های دیگر می­ باشد و بیشتر به ­صورت وجود مواد نفتی و روغن در آن­ها نمودار می­ شود. در فاضلاب برخی از صنایع مانند کارخانه­ های بهره­ برداری از معادن، کارخانه ­های فولاد سازی و کارخانه ­های شیمیایی بیشتر مواد خارجی را مواد معدنی تشکیل می­ دهند. در صورتی­که در برخی دیگر از صنایع مانند کارخانه ­های تهیه ­ی مواد غذایی و کارخانه­ های نشاسته ­سازی بیشتر مواد خارجی در فاضلاب را مواد آلی تشکیل می­ دهند.

فاضلاب­ های بیمارستانی

پساب بیمارستان کیفیتی مانند پساب مناطق شهری دارد، اما ممکن است ترکیبات بالقوه خطرناک گوناگونی هم در آن وجود داشته باشد. از جمله وجود عوامل بیماری­ زای میکروبی، مواد شیمیایی خطرناک، داروها، ایزوتوپ­ های پرتوساز و غیره است، که پساب بیمارستانی را متفاوت می­ سازد. حجم فاضلاب­­ تولیدی به ازای هر تخت بیمارستانی حدود ۶۰۰ لیتر است، با توجه به این که یکی از منابع عمده تامین آب شرب منابع آب­های زیرزمینی است. فاضلاب به عنوان یک منبع بالقوه آلودگی منابع آب زیرزمینی و سطحی مطرح می­ باشد. در مناطقی که فاضلاب بیمارستان­ ها به شبکه ­های فاضلاب شهری متصل نیست، نسبت به دفع فاضلاب تصفیه نشده یا نیمه تصفیه شده بیمارستانی به محیط زیست تقریبا همیشه خطرهای عمده برای سلامت ایجاد می­ کند.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.