موضوعات پایان نامه و تحقیق در زمینه مهندسی صنایع
موضوعات پایان نامه مدیریت سیستم و بهره وری
سپتامبر 16, 2014
موضوعات پایان نامه و تحقیق در زمینه مهندسی صنایع
موضوعات پایان نامه زنجیره تامین
سپتامبر 16, 2014
موضوعات پایان نامه و تحقیق در زمینه مهندسی صنایع

موضوعات پایان نامه و تحقیق در زمینه مهندسی صنایع

انتخاب تامین­ کننده بر اساس رویکرد تصمیم ­گیری چندمعیاری و نیز برنامه ­ریزی آرمانی برای بهبود عملکرد و تخصیص: 

مساله انتخاب تامین کننده یکی از مهمترین مسائل در زنجیره تامین است و بسیار در مورد آن صحبت شده است. با این وجود مطالعات کمی وجود دارند که توانسته­اند این مساله را با مساله مجاور خود عجین بدانند؛ به عبارت بهتر، باید بتوان علاوه بر شناسایی و انتخاب تامین­کننده، به نحوی تخصیص امور و کارها انجام پذیرد که حداکثر عملکرد زنجیره رخ دهد. به عنوان مثال اگر زنجیره­ای بخواهد ۳ نوع کالا تولید نماید و لازم باشد تا برای این اقلام تامین­ کننده (ها) انتخاب نماید، اولاً باید بر اساس بسیاری از شاخص­ها به بررسی شایستگی تامین­ کنندگان کاندید بپردازد (استفاده از تصمیم­گیری چندمعیاری) و نیز باید بتواند با وجود محدودیت ­های مختلف و متضادی (همانند محدودیت بودجه، زمان تحویل، فاصله از تامین کننده و …) که در زنجیره وجود دارند، کارها را بدانها تخصیص دهد. چنین مطالعه­ای می­تواند به طور همزمان این دو مبحث را در کنار هم بررسی نماید.

ارائه مدلی جهت انتخاب تامین کننده چابک و مناسب برای در نظر گرفتن ضرورت­های زنجیره تامین سبز و محدودیت­ های محیط زیستی به کمک DEMATEL فازی:

امروز محدودیت­های سازمان حفاظت از محیط زیست در هر کشوری به یکی از جدی­ترین چالش­های فراروی هر تامین­کننده و در سطح کلان بر زنجیره تامین تبدیل شده است. با توجه به بسیاری از ویژگی­های زنجیره تامین سبز که سبب رضایتمندی مشتری، جامعه و نهادهای نظارتی قلمداد می­شود، می­بایست هر دو سوی امر را که ایجاد محدودیت (توبیخ بابت رعایت نکردن استانداردهای زیت محیطی) و نیز تشویق (بایت رعایت استانداردهای بیشتر و بهتر از حداقل­ها) را در نظر گرفت. برای این منظور از ابزار DEMATEL فازی استفاده خواهد شد که خود نیز بر مبنای یک رویکرد بیم و امید استوار است. در این زمان بُعد دیگری به نام چابکی مدنظر قرار خواهد گرفت تا بتوان همزمان تامین کننده­گان را از این دو جنبه سنجید.

در نظر گرفتن انتخاب تامین کننده به کمک TOPSIS فازی و ارائه مدلی چندهدفه برای در نظر گرفتن استانداردهای زنجیره تامین سبز و تخصیص بهینه تقاضا به تامین کننده:

سوالی که مطرح می­شود این است که آیا تنها باید از یک جنبه به زنجیره تامین نگریست یا باید ابعاد مهمتر و الزامی را در این زمینه نیز مدنظر قرار داد؟. در چنین شرایطی به صورت یکپارچه و همزمان از دو مفهوم تصمیم­گیری چندمعیاری و مدلسازی ریاضی استفاده خواهد شد تا بتوان پاسخی به این موضصوع داد که کدامین تامین­کننده، به چه میزان تقاضا بدان تخصیص یابد و کدامین استانداردها را رعایت نماید، خواهد بود.

برای دریافت موضوعات جدیدتر و کامل تر و  مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

ضمنا این بخش تازه افتتاح شده است و در آینده نزدیک پربارتر خواهد بود. پس دوباره به ما سر بزنید.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.