آموزش جامع نرم افزار SPSS در علوم اجتماعی، پزشکی و مهندسی به صورت کاربردی
مرجع کاربردی SPSS 20 – آشنایی اولیه با نرم افزار SPSS
آگوست 20, 2016
شیوه پایان نامه نویسی
شیوه پایان نامه نویسی – مرحله های علمی طرح پژوهش | ویژگی های فرضیه علمی یا پژوهش
آگوست 20, 2016
شیوه پایان نامه نویسی

 همراهان گرامی، از این پس، بخشی از مبحث شیوه پایان نامه نویسی را با عنوان تدوین طرح پژوهش (پروپوزال) برای شما رهپویان قله رفیع علم و دانش شرح می دهیم.

برای اینکه یک کار، مسیر مناسبی را در پیش بگیرد و مبتنی بر یک چهار چوب درست حرکت نماید، می بایست برای آن برنامه ریزی کرد. این برنامه ریزی در پژوهش در قالب طرح پژوهش یا پروپوزال انجام می گیرد. در طرح پژوهش، پژوهشگر مرحله های اصلی پژوهش اعم از مرحله های علمی و نیز مدت زمان مورد نیاز برای به سرانجام رساندن آن را مشخص می کند.

تبدیل موضوع به مسأله ی قابل پژوهش

موضوع پژوهش باید به صورت دقیق و با ابعاد تعیین شده تعریف گردد. بهترین راه بررسی نظام مند یک موضوع تبدیل آن به پرسش یا پرسش های قابل بررسی است. پس، برای رسیدن به یک مسأله ی پژوهشی خوب، ابتدا چند پرسش از دل موضوع بیرون بکشید و آنگاه با بررسی همه ی جوانب و موانع موجود آنها را تعدیل نموده و شالوده آن را استخراج کنید. پیش از طرح پرسش های مذکور، رویکرد (ترکیبی یا تجز یه ای) و هدف پژوهش (اکتشافی یا قیاسی) را مشخص نمایید. توجه نمایید که تصمیم های شما در سطوح عملیاتی تابع تصمیم هایی است که در این دو سطح اتخاذ می نمایید. اگر هدف شما از نوع اکتشافی باشد، یعنی در مورد مسأله ی مورد نظر هیچگونه شناخت قبلی وجود نداشته باشد، پس پرسش های پژوهش فقط به یک یا چند پرسش بسیار کلی معطوف می شوند. اما، اگر هدف شما قیاسی باشد، پرسش ها می بایست شکافته شده و لازم است برای پاسخ به آنها مطالعه های دقیقی را انجام و آنگاه فرضیه های پژوهشی خود را صورتبندی نمایید. برای آزمون فرضیه ها، لازم است طرح دقیقی را طراحی نمایید.

تهیه طرح پژوهش

پس از طرح و تدوین مسأله و تعیین عوامل و پارامترهای پژوهش، شیوه های انجام عملی آن باید مشخص گردد. در موسسه ها و حتی پژوهش های مربوط به رساله ها، پژوهشگر می بایست پیش از شروع به کار، طرح خود را جهت تصویب ارائه دهد. طرح پژوهش به عنوان فرایند تنظیم و سازماندهی عناصر یا مولفه های تشکیل دهنده ی مطالعه که پژوهش را هدایت خواهد کرد تعریف شده است. تفاوت بین طرح سازمان ها یا موسسه ها و رساله های دانشجویی در این است که در طرح های موسسه ها هزینه پژوهش نیز برآورد و جهت تصویب ارائه می گردد. بنابراین، طرح پژوهش توصیف نحوه ی انجام هر مرحله از پژوهش و چگونگی نیل به هدف و نیز برآورد هزینه ها و زمانبندی است.

لطفا برای دریافت آخرین اخبار و مطالب سایت عضو کانال تلگرام شوید.

آدرس کانال گروه تحقیقاتی طلوع:

https://telegram.me/touloo

ضمنا توجه داشته باشید موارد تکمیلی این آموزش ها در کانال گروه تحقیقاتی طلوع ارائه شده است.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.