ساختار سازمان ماتریسی و چگونگی تشکیل آن
فوریه 4, 2015
ساختار سازمان عمودی و مهمترین ویژگی ها و عیب های آن
فوریه 4, 2015

موج تفکرات جدید، خواهان تغییر ساختار سازمانی عمودی و سنتی، از طریق حذف مرزهای میان بخش­ها و وظایف و حذف سلسله مراتب سازمانی است. در ساختارهای جدید سازمانی، کارها به وسیله تیم­های چند رشته­ای[۲] صورت می­گیرد که حول یک فرآیند محوری (و نه یک وظیفه خاص) سازماندهی می­شوند. توسعه کالا، نمونه­ای از یک فرآیند محوری است که مستلزم فعالیت تیمی متشکل از مهندسان طراح، تحلیل گران بازار، طراحان استراتژی و یک متولی فرآیند[۳] است. فروش نیز فرآیند محوری دیگری است که متولی خاص خود را دارد. این فرآیند نیز می­تواند تیمی متشکل از کادر فروش و تولید، حمل و نقل و متخصصان قیمت­گذاری باشد. خدمات پس از فروش نیز فرآیند محوری سومی است که مستلزم حضور تیمی از محققان، پرسنل خدمات و تبلیغات است که برای اطمینان از جلب رظایت مشتری با متولی فرآیند همکاری می­کنند. کلیت سازمان، حالتی تخت (با لایه­های محدود) دارد و به وسیله یک رئیس و گروهی از مدیران ارشد (که نمایندگی وظایف خاصی همچون مالی و منابع انسانی را برعهده دارند)، اداره می­شود.

مهم­ترین ویژگی­های شرکت­های افقی بدین قرار است:

  • بجای وظایف ستادی، حول فرآیندهای مختلف سازماندهی می­شود.
  • بجای افراد متخصصی که پشت دیوارهای بخش­های تخصصی کار می­کنند، از تیم­های چند وظیفه­ای تشکیل شده است.
  • سازمانی تخت است.
  • جمع و جور است و در مقایسه با سازمان­های سنتی، لایه­های مدیریتی کمتری دارد.
  • به توان کارکنان می­افزاید. به متولی فرآیند (مدیر) و تیم مربوطه، اختیاراتی داده می­شود تا پروژه­ها را به سرعت به پیش ببرند.

[۱]-Horizontal Organization

[۲]-Multidisciplinary Teams

[۳]-Process Owners

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.