ذهن آگاهی به چه معناست؟
مارس 23, 2015
موضوعات پایان نامه مدیریت فناوری اطلاعات
موضوعات پایان نامه مدیریت فناوری اطلاعات | حوزه Cross-Selling
مارس 26, 2015
مطالب آموزشی روانشناسی و مشاوره

مطالب آموزشی روانشناسی و مشاوره

مديريت استرس به شيوه شناختي-رفتاري به مجموعه تكنيك ها و روش هايي اطلاق مي شود كه براي كاهش استرس تجربه شده توسط افراد يا افزايش توانائي آنها در مقابله با استر س هاي زندگي به كار گرفته مي شوند. اين تكنيك ها بسيار متنوع هستند ومي تواند شامل برخي روشهاي رفتاري (مثل آرام سازي، مراقبه و حساسيت زدايي منظم)، يا روش هاي شناختي-رفتاري (مثل آموزش مهارت هاي مقابله اي، آموزش جرات ورزي، ثبت افكار و بازسازي شناختي، مديريت زمان و مباحث آموزشي و استدلالي باشد.
برنامه مديريت شناختي-رفتاري استرس انواع گوناگون آرميدگي، تصوير سازي و ديگر تکنيک هاي کاهش اضطراب را با رويکردهاي شناختي-رفتاري معمول مانند بازسازي شناختي، آموزش اثربخشي مقابله اي، آموزش ابرازگري و مديريت خشم ترکيب کرده است. تکنيک هاي مديريت استرس در مورد بسياري از مشکلات هيجاني و جسمي مانند اضطراب افسردگي، بي خوابي، ديابت، فشار خون، بيماري هاي قلبي، آرتريت و سرطان به شکل موفقيت آميز مورد استفاده قرار گرفته است.
مداخله مدیریت استرس به شیوه شناختی رفتاری، تفکرات فرد را به عنوان یک فرایند شناختی، هدف قرار می دهد و پایه این تئوری این است که تغییر در رفتارها و هیجان ها، به وسیله افکار درباره رویدادهای پیش امده، تعیین می شود. افراد اغلب به وسیله برداشت و ادراکی که از حوادث دارند، پریشان و نگران می شوند نه خود حوادث. مهارت های خودمدیریتی و آمادگی روانشناختی به افراد کمک می کنند که بتوانند استرس های موجود در سازمان را به طور موثر مدیریت کنند و کارایی بهتری در شغل خود داشته باشند. خود مدیریتی در برگیرنده توانایی آموختن این موضوع است که چطور آرام باشیم و یا طبق برنامه ای زمان بندی شده به ورزش، استراحت و اوقات فراغت بپردازیم، یا بطور کلی چور هم درون و هم بیرون محیط کار قدم برداریم. چنین تکنیک هایی پیامدهای درمانی مدیریت استرس را در پی دارد.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *