مطالب آموزشی مدیریت
رهبری تحولی
دسامبر 28, 2016
موضوعات پایان نامه عمران | گرایش سازه
بروزترین حیطه های پایان نامه و تحقیق مهندسی عمران
دسامبر 28, 2016
مطالب آموزشی مدیریت

مطالب آموزشی مدیریت

نظریه رهبرى تحول ‏آفرین را در مجموع مى‏توان به مثابه پاسخى مقطعى به چالش ‏هاى فزاینده سازمانى در دو دهه گذشته، ارزیابى کرد. این نظریه از این جهت پاسخى مقطعى تلقى مى ‏شود که توانست چارچوب تنگ نظریه ‏هاى پیشین را، که بیشتر بر جنبه‏ هاى شخصیتى و رفتارى فرد رهبر تمرکز داشت، در نوردد و افق جدیدى را براى تبیین هرچه بهتر رهبرى به مثابه فرایندى اجتماعى بگشاید. به کمک این نظریه بود که گره‏ هاى کور بسیارى از معضلات سازمانى گشوده شود و بسیارى از حصارهاى تنگ سنتى که از بستر گرایش به رویکردهاى صرفاً بوروکراتیک شکل گرفته بود فرو ریخت. در عین حال این نظریه به رغم برخوردارى از غنا و مزایاى فراوان هنوز نتوانسته است بسیارى از ابعاد و زوایاى مرتبط با پدیده رهبرى را به درستى تبیین کند. کوشش این پژوهش بر این بوده است که ضمن ترسیم روند شکل‏ گیرى نظریه رهبرى تحول‏آفرین و تشریح ماهیت، ابعاد، و مزایاى سرشار آن، تصویر روشنى از مجموعه کاستى ‏ها و نارسایى‏ هایى را ارائه کند که این نظریه در حال حاضر با آن روبه‏ روست.

  1. رهبري تحول آفرين به طور گسترده اي از ديدگاه هاي مختلفي مورد بررسي و تحقيق قرارگرفته است كه شامل مطالعه ويژگي هاي رهبران و مدير عاملان برجسته در سازمانهاي بزرگ و مشهور مي ­باشد.
  2. در تئوري رهبري تحول آفرين، رهبري به مثابه فرايندي مدنظر قرار مي­گيرد كه تنها مسئوليت رهبر نيست بلكه به جاي آن، از فعل و انفعال ميان رهبران و پيروان پديد مي آيد.
  3. رويكرد تحول آفرين ديدگاهي گسترده از رهبري ارائه مي­كند كه مطرح كننده اي مقوله اي فراتر از ديدگاه هاي پيشين نسبت به رهبري مي­ باشد. بسياري از مد لهاي رهبري اساساً بر روي اين كه چگونه رهبران پاداش هايي را براي رسيدن به اهداف با پيروان مبادله مي ­كنند تأكيد مي ­نمايند. ديدگاه تحول آفرين تصويري گسترده تر از رهبري ارائه مي­كند كه نه تنها شامل مبادله پاداش هاست بلكه در برگيرنده توجه رهبران به نيازها و رشد پيروان نيز مي ­باشد.

رهبري تحول آفرين تأكيد زيادي بر روي نيازها، ارزشها و روحيات پيروان دارد. برنز بيان مي­ دارد كه رهبري تحول آفرين شامل تلاش رهبران جهت ايجاد استانداردهاي بالاي مسئوليت اخلاقي در پيروان مي ­باشد.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

1 Comment

  1. سحر گفت:

    ممنون از مطالب خوبتون بسیار مفید و ارزنده بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.