مطالب آموزشی زیست شناسی
استانازول
دسامبر 13, 2016
مطالب آموزشی مهندسی عمران - محیط زیست
مدیریت جامع منابع آب
دسامبر 14, 2016
مطالب آموزشی مهندسی عمران - محیط زیست

مطالب آموزشی مهندسی عمران - محیط زیست

معیارها و استانداردهای کیفیت آب

استانداردهای کیفیت آب و کنترل آلاینده ها، قوانین، بخشنامه ها و دستورالعمل هایی هستند که توسط سازمان های مرتبط با محیط زیست وضع میگردند و به علت داشتن پشتوانه قانونی پیروی از آنها الزامی است. الزامی بودن استانداردها لزوما به معنی داشتن پشتوانه علمی و تحقیقاتی مناسب نیست. بر خلاف استانداردها، معیارها بر پایه تحقیقات و اطلاعات میدانی از کیفیت آب و اثرات آلاینده ها تدوین میگردند ولی پشتوانه قانونی ندارند. به عبارت دیگر در صورتی که معیارها توسط سازمان های مسئول به صورت قانون تصویب گردند، استاندارد نامیده می شوند. استانداردها عموما برای مصارف مختلف، کیفیت منابع آب سطحی و کیفیت فاضلاب و پساب تخلیه شده به سیستم های منابع آب، وضع می شوند. در کشور ما در حال حاضر تنها استاندارد تخلیه فاضلاب وجود دارد و در موارد دیگر از توصیه های سازمان های معتبری چون سازمان بهداشت جهانی و سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا استفاده می گردد.

کیفیت آب آشامیدنی  و آب آبیاری

استانداردهای آب آشامیدنی در طی سالیان گذشته با افزایش دانش بشر درباره ماهیت و تاثیرات آلاینده های مختلف، مورد بازنگری قرار گرفته است. به طور کلی، آب آشامیدنی باید عاری از جامدات معلق، کدورت، مزه نامطلوب و بو باشد. همچنین آب باید فاقد مواد آلی، مواد سمی و عوامل بیماری‌زا باشد.

درجه تاثیر کفیت آب بر رشد گیاهان تابعی از شرایط فیزیکی خاک، درجه مقاومت گیاه به شوری، وضعیت آب و هوایی، روش آبیاری، مقدار و دفعات آبیاری می باشد. به دلیل پیچیدگی و اهمیت موضوع، روش های جامعی برای طبقه بندی کیفی آب جهت مصارف کشاورزی ارائه شده است. در طبقه بندی کیفی ب جهت مصارف آبیاری، سه معیار اساسی شوری، غلظت سدیم و سمیت برخی از عناصر شیمیایی مورد توجه قرار می گیرند.  اثر عمده شوری آب در این است که به دلیل بالا بودن پتانسیل اسمزی، تبخیر و تعرق گیاه را کاهش داده و بر میزان کیفیت محصول تاثیر نامطلوب می‌گذارد. سدیم علاوه بر سمیّت، برای بعضی گیاهان به دلیل اثر نامطلوب درصد سدیم قابل تبادل بر ساختمان خاک و نفوذپذیری آن، حائز اهمیت است. برای اندازه گیری شوری خاک از معیار هدایت الکتریکی (EC) و برای ارزیابی اثرات سدیم از معیار نسبت جذب سدیم (SAR) استفاده می گردد.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.