ضرورت و اهميت مديريت دانش
سپتامبر 11, 2014
نقش منابع هوشمند در مديريت دانش
سپتامبر 11, 2014

براي راه اندازي يک سيستم مديريت دانش موفق، راهکارها و ايده هاي مختلفي وجود دارد. نکته مهم در اين بين رسيدن به يک راه حل جامع و حساب شده با توجه به تعاريف و محدوديت‎هاي گفته شده و نيز درنظرگرفتن اهميت‎ها و ضرورت‎ها مي‎باشد. اکثر راهکارها را مي‎توان بر اساس الگوهاي زير دسته بندي نمود:

  • مبتني بر تکنولوژي
  • مبتني بر سازمان و نيازهاي آن
  • سيستمي عمومي و قالب بندي شده
  • بسترسازي‎هاي لازم براي تفکر بر پايه دانش

برخي وجود تکنولوژي و استفاده از متدهاي برنامه‎نويسي نوين را توصيه نموده‎اند. عده‎اي طراحي يک سيستم خاص بر پايه نيازهاي سازمان را ضروري دانسته و برخي بر خلاف اين نظر مجموعه‎اي از سيستم‎هاي عمومي طراحي شده را به عنوان راهکار پيشنهاد کرده‎اند. عده‎اي نيز با استناد به مفاهيم مديريت دانش، وجود سيستم نرم‎افزاري را خيلي ضروري نمي‎دانند و بسترسازي‎هاي آموزشي و فرهنگي را راه‎حلي براي رسيدن به تفکر بر پايه دانش مي‎دانند.

با توجه به اين نظرات و با يک نگرش جامع به موضوع مي‎توان دريافت که شايد اجراي همزمان اين راهکارها، در صورت تدوين يک طرح از قبل پيش‎بيني شده بتواند موفقيت چنين پروژه‎‎هايي را بيش از پيش تضمين نمايد. هر چند به جرأت مي‎توان گفت که وجود يک مديريت و رهبري مدرن مي‎تواند مهمترين ضامن اجرايي باشد. اما از طرف ديگر بايد توجه داشته باشيم كه مديريت دانش نياز به فناوري بسيار قوي دارد كه جزء لاينفك آن است. امروزه ايجاد کسب و كارهاي مؤثر بدون فناوري اطلاعات غير ممکن بوده و مانند آن است كه به آينده پشت كرده باشيم. در واقع مديريت دانش پايه تحقق مديريت استراتژيك در سازمان‎ها بوده و مستلزم آن است که مديريت عالي شديداً از فرصت‌هاي ارائه شده توسط فناوري اطلاعات براي تحقق اهداف کسب و كار بهره‌برداري نمايد. استفاده از تكنولوژي اطلاع‌رساني تنها به‎عنوان ابزار حمايتي براي فرآيندها و فعاليت‎هاي کسب و كار، يك استراتژي ضعيف است. فرصت‌هاي جديد ارائه شده توسط فناوري اطلاعات نيازمند بهره‌برداري گسترده است و اين امر نيز نيازمند آن است كه فناوري اطلاعات به طور كامل به‎عنوان جزء اصلي در فرآيندهاي كاري گنجانده شود. براي رسيدن به يک سيستم مديريت دانش موفق بايد نسبت به نقطه ابتدا و نقطه‎اي که قصد رسيدن به آن را داريم، اشرافي کامل داشته باشيم. طراحي مسير حرکت بايد بر پايه يکسري بسترسازي‎ها، به‎کار گيري درست از سيستم‎ها، و به گونه‎اي کاملاً حساب شده انجام گردد(ابطحی و صلواتی، ۱۳۸۵).

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.