تعریف سیستم‌های اطلاعاتی اجتماعی و اهداف آنها
ژانویه 18, 2015
مفهوم طراحی شغل و روش های انجام آن
ژانویه 18, 2015

به طور کلی حسابرسی اجتماعی دارای کاربردهای زیادی در مدیریت منابع انسانی می‌باشد و به عنوان یک ابزار کنترل مدیریت (منابع انسانی) امروزه به طور وسیعی مورد استفاده مدیران منابع انسانی قرار می‌گیرد. در زیر به سه نمونه از موارد مهم استفاده از حسابرسی اجتماعی اشاره شده است.

  • خرید شرکت یا ادغام شرکت‌ها در یکدیگر: همانگونه که شرکتی به منظور خرید یک شرکت دیگر یا ادغام شدن یک شرکت در دل یک گروه بزرگتر، دست به یکسری مطالعات مالی و فنی می‌زنند (از طریق ابزار کنترل داخلی فرایندهای مدیریتی) تا از سلامت و بنیه مالی و فنی شرکت مورد معامله اطمینان حاصل کنند. امروزه بر همه صاحب‌نظران مدیریتی و پراتیسین‌ها (مدیران و مشاوران) واضح و بدیهی گشته که بایستی حتماً از سلامت اجتماعی سازمان نیز اطلاعات مطمئنی کسب نمود تا احیاناً پس از خرید یا ادغام وضعیت نابهنجار اجتماعی سازمان خریداری شده تأثیرات نامطلوبی بر روی روند عملکرد کل سازمان نگذارد. در این راستا، متخصصین و مشاورین (داخل یا خارج از سازمان خریدار) کلیه پرونده‌های کارکنان، بیلان اجتماعی موسسه مورد معامله، گزارشات بازرسان کل، هزینه‌های حقوقی و روند تغییر و تحولاتش، ساختار اجتماعی سازمان و بیماری‌های شغلی (پیرامیدسنی و …)، صورت‌جلسه جلسات شواری کار، تاریخچه حوادث و سوانح، اعتصابات، تغییر و تحولات صورت گرفته در موقعیت منابع انسانی سازمان (اخراج‌ها، ترفیعات، نقل و انتقالات، استخدام‌ها و …) و بسیاری آمارها و نسبت‌های دیگر را در مورد مؤسسه مورد معامله استخراج می‌کنند.
  • از دیگر اقداماتی که انجام می‌شود مشاهده محیط‌های کاری و ارزیابی کارها و روش‌های انجام کار می‌باشند. بعلاوه، متخصصین از طریق مصاحبه با افراد مختلف و مسئولین سعی می‌کنند که جو اجتماعی سازمان را مورد بررسی قرار دهند.
  • بررسی‌های تجسسی به منظور اطلاع رسانی به مدیران بر روی “جو اجتماعی [۱] ” سازمان. همانگونه که گفته شد “بررسی جو اجتماعی” سازمان این امکان را به مدیران می‌دهد که در مورد سازمان خودشان یا سازمانی که می‌خواهند اقدام به خریدنش بکنند اطلاعات بسیار مفیدی کسب کنند تا بتوانند احیاناً از وخیم‌تر شدن اوضاع جلوگیری کرده و دست به اقدامات اصلاحی به منظور بهبود جو اجتماعی سازمان بزنند.

[۱] – Social Climate Survey

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.