مطالب آموزشی روان شناسی صنعتی و سازمانی
اصول ارزیابی مشاغل
دسامبر 14, 2016
مطالب آموزشی روان شناسی صنعتی و سازمانی
عملکرد حرفه ای زنان
دسامبر 14, 2016
مطالب آموزشی روان شناسی صنعتی و سازمانی

مطالب آموزشی روان شناسی صنعتی و سازمانی

آیا کار به سلامت روح و تندرستی کارمندان کمک می کند؟ نوع بیماری و مرگ ومیر به طور قابل توجهی در میان افراد در شغل های مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال “ویلانتی”، “ونا” و “مارشال” (۱۹۸۶) دریافتند که افسران پلیس بیشتر از نوعه مشابه ای از کارگران شهری، در معرض مرگ و میر ناشی از برخی انواع سرطان، زخم معده وخودکشی قرار دارند. آنها عقیده داشتند که افسران پلیس بیشتر از نمونه مشابه ای از کارگران شهری، در معرض مرگ و میر را متحمل می شوند زیرا آنها در معرض استرس های شدید کاری می باشند، برنامه غذایی و خواب بدون برنامه دارند، درگیر عادت های ضعیف سلامتی می باشند، برنامه های غذایی وخواب بدون برنامه دارند، درگیر عادتهای ضعیف سلامتی می باشند و کمتر ورزش می‏ کنند.

محیط کاری به سلامت جسمی و روحی کارکنان به روش های مختلف کمک می‏کند. اثر محیط کاری اغلب مستقیم و آنی می باشد. یک کارمند ممکن است به خاطر شغلش صدمه ببیند و یا کشته شود. بعضی مواقع محل کار در درازمدت بر سلامت تاثیر می‏ گذارد. یک فرد می تواند در معرض مواد سمی قرار بگیرد که ممکن است تنها بعد از چند سال کاری منجر به سرطان شود. در نتیجه اثرات شغلی گاهی مواقع غیرمستقیم است.

شغل های خاص امکان دارد بیشتر از دیگر شغل ها این موارد را بروز دهند، اگرچه کارمندان اغلب شغل ها ممکن است با هر یک از اینها مواجه شوند. افرادی که درفضای باز کار می‏کنند مانند پارکبانان و … ممکن است با شرایط سرما و گرمای شدید رو به رو شوند.

جدول (۱) موارد مکرر صدمات وبیماریهای کارکنان در برخی از مشاغل معمولی

موردشغل
بیماری مسریدندان پزشک، پرستار
سرو صدای بلندکارگران نگهداری چمدان مسافربری، موسیقی دان ها
حملات فیزیکیافسران پلیس، نگهبانان زندانها
حرکات مکررمنشی وارد کننده اطلاعات، تایپیست
دمای مفرطپارکبانان، رفتگران پارکها
مواد سمی کارکنان نابود کننده حشرات، کشاورزان

برنامه های کاری غیراستاندارد مانند شیفت شب، برموارد مشکلات روانی و هم فیزیکی دلالت دارد. همچنی شرایطی مانند ظرفیت کار، عدم کنترل، نامعلوم بودن نقش، کشمکش درنقش، فشارهای سازمانی همگی با سلامت روح و جسم مر تبط می باشند.

منبع: گروه کلید کبری سبزعلی یمقانی – روانشناسی صنعتی و سازمانی

 

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.