مطالب آموزشی مهندسی صنایع
برنامه ریزی آرمانی
دسامبر 27, 2016
مطالب آموزشی مهندسی صنایع
معايب و علائم ناشی از نداشتن سيستم نگهداری و تعميرات
دسامبر 27, 2016
مطالب آموزشی مهندسی صنایع

مطالب آموزشی مهندسی صنایع

تعميرات

شامل مجموعه فعاليت ­هايي است كه بر روي يك سيستم يا وسيله اي كه دچار خرابي و يا ازكارافتادگي گرديده، انجام مي دهيم تا آن را به حالت آماده و قابل بهره ­برداري بازگردانده و در جهت انجام وظيفه اي كه به آن محول گرديده است، آماده­اش سازيم. از تعريف فوق به راحتي در مي يابيم كه از كارافتادگي هر وسيله يا سيستم، يك متغير تصادفي است كه مي توان وقوع آن را به صورت تخميني پيش­بيني كرده و براي رفع و تعمير آن، آمادگي لازم را از قبل احراز نمود. انجام اين امر مستلزم اتخاذ تدابير لازم و ‌‌برنامه‌ريزي صحيحي است كه تحت عنوان “‌‌برنامه‌ريزي نگهداري و تعميرات” نام­گذاري شده است.

نقش ‌‌برنامه‌ريزي نگهداري و تعميرات در كارخانجات

نگهداري و تعميرات به مجموعه فعاليت‌‌هايي اطلاق مي گردد كه سبب افزايش عمر مفيد ماشين آلات مي‌شود  و كاهش مصرف قطعات يدكي و انرژي و هزينه را نيز به دنبال دارد. و كارايي و راندمان عملي ماشين آلات را افزايش مي­دهد. با نگهداري و تعميرات بايد بيشتر، برخوردي مهندسي و عملي شود تا برخوردي تئوريك و غيرعملي. اگر چه از مباني علمي در تدوين سيستم استفاده مي­شود، ولي شرايط هر كارخانه و نيازها و مشكلات آن را نيز نمي توان ناديده گرفت و لذا سعي بر اين است كه سيستم نگهداري و تعميرات را با همكاري مهندسان و كارشناسان هر كارخانه تدوين نمود، تا چنين سيستمي در زمان اجرا ، با كارخانه بيگانه و دور از ذهن پرسنل اجرايي نباشد. در تدوين سيستم و اجراي آن، نقش نيروي انساني و طرز تفكر و نگرش پرسنل فني به سيستمي كه تدوين يا اجرا خواهد شد را بايد در نظر داشت و بايد متوجه بود كه هر سيستم يا روش جديد، در پرسنل و نيروي انساني، دوگانگي ايجاد كرده و اين دوگانگي مقاومت­هايي را از طرف پرسنل به دنبال دارد. لذا ظرفيت كار را نبايد از دست داد و اگر كه اصل مهم و اساسي در اجراي هر سيستم، قاطعيت در مديريت است، اما ايجاد انگيزه در پرسنل براي اجراي سيستم، يكي از ضروريات مهم مي‌باشد توجه به اين نكته كه (افراد هستند كه برنامه را اجرا مي‌كنند نه آدم‌‌هاي آهني) سنگيني مسئوليت ما را به عنوان تدوين كننده سيستم، بيشتر مي‌كند. لذا مشاركت دادن افراد متخصص در تدوين سيستم از مقاومت‌‌هاي احتمالي آن‌‌ها جلوگيري مي‌كند و هم اطلاعات و دستورالعمل‌‌هاي جمع آوري شده را غني تر و قابل اجراتر مي سازد. با توجه به اينكه تداوم به كارگيري هر سيستم، از تدوين آن مشكل تر است، لذا پويايي و ديناميك بودن سيستم نگهداري و تعميرات از اهميت ويژه اي برخوردار است كه سبب تكامل اين سيستم مي ­گردد.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.