مطالب آموزشی مهندسی عمران - مدیریت ساخت
تأخیر در پروژه‌ها
دسامبر 13, 2016
مطالب آموزشی مهندسی عمران - مدیریت ساخت
سهم نگهداری ماشین آلات سنگین در هزینه ی پروژه
دسامبر 13, 2016
مطالب آموزشی مهندسی عمران - مدیریت ساخت

مطالب آموزشی مهندسی عمران - مدیریت ساخت

نگهداری – تعمیرات مفهومش در صنایع شامل کلیه عملیاتی می ­شود که برای سالم و مرتب نگاه داشتن وسایل کار چه ماشین چه غیر ماشین انجام می­ گردد. در صنعت عملیاتی از قبیل بازدید مرتب وسایل روغنکاری مرتب آنها، رفع عیوب و نواقص کوچکی که احتمالاً، ضمن کار پیدا می شود. بطور مداوم و قبل از پیدایش لنگی های بزرگ یا تعمیر و لکه گیری ساختمان و تجدید رنگ در فواصل معین و کلیه اموری که باعث برقرار داشتن وضع صحیح کار می شود. بنام تعمیرات مرسوم گردیده است.

در صنایع با قبول و ادامه روش های آزمایش تعمیرات می­توان وضعی بوجود آورد که اولاً ماشین آلات و وسایل بدون لنگی و مرتب کار نموده و ثانیاً مصارف ماشین در پائین ترین حد خود باقی بماند و علاوه بر تمام اینها هزینه تعمیر به حداقل ممکنه پائین بیاید. موقعیت و پیشرفت هر دستگاه و تشکیلاتی بویژه کارخانجات صنعتی مستلزم داشتن سیستم های موثر برنامه ریزی و کنترل و اجرای دقیق و منظم آنها در کلیه مراحل می باشد. در کارخانجات صنعتی ماشین آلات همواره در حال فرسوده شدن هستند، بنابراین مسئله تعمیرات و نگهداری ماشین آلات یکی از مهمترین مسائل قابل توجه می باشد.

محورها، بلبیرینگها، چرخ دنده ها، تسمه ها و سایر قطعات یک ماشین فرسوده می شوند و تعویض یا تعمیر آن لازم می­ گردد. روغن ها و گریس ها در اثر کار کثیف می شوند و خاصیت اصلی خود را از دست می دهند و احتیاج به تعویض دارند. الکتروموتورها، وسائط نقلیه مثل نقاله ها، لیف تراکهای برقی و گازوئیلی، جرثقیل ها و غیره احتیاج به سرویس و تعمیر منظم دارند. انجام عملیات تعمیراتی در مورد ماشین آلات پس از شکستگی و خرابی، روش منطقی نبوده و سبب وقفه در عملیات تولیدی می گردد. زیان های ناشی از توقف عملیات تولیدی بمراتب بیشتر از تعمیر ماشین آلات مربوطه می باشد. بنابراین با ایجاد سیستمی که بتواند مانع شکستگی و خرابی ماشین آلات گردد می­توان از یک طرف راندمان تولیدی دستگاه را بالا برده و از طرف دیگر زیانهای ناشی از وقفه کار را به حداقل تقلیل داد. مطالعه وضعیت اولیه ماشین آلات، نحوه انجام عملیات تعمیراتی و بررسی کاملی در مورد نظرات کارخانه سازنده ماشین آلات می ­تواند اساس طراحی سیستم تعمیرات قرار گیرد.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.