مطالب آموزشی مهندسی صنایع
معايب و علائم ناشی از نداشتن سيستم نگهداری و تعميرات
دسامبر 27, 2016
مطالب آموزشی مهندسی صنایع
اینترنت اشیا
دسامبر 27, 2016
مطالب آموزشی مهندسی صنایع

مطالب آموزشی مهندسی صنایع

چرخه‌ی حیات پروژه‌

چرخه‌ی حیات پروژه‌ی مجموعه‌ای از مراحل و فازهای منطقی است که از ابتدا تا انتهای پروژه را تشکیل می‌دهد تا مراحل تعریف، ساخت و تحویل محصول پروژه را در بر بگیرد. در هر فاز یا چند محصول ارائه شود محصولات ارائه شده در پایان هر فاز از پروژه در عملکرد نهایی مؤثر بوده و منابع مورد نیاز برای فاز بعدی را مشخص می‌کنند. پروژه‌ها را باید به چندین فاز تقسیم کرد تا هم مدیریت پروژه ساده تر گردد و هم ریسک آن کاهش یابد. محصولات ارایه شده در پایان هر فاز به سازمان امکان می‌دهد که پروژه را ارزیابی کند. هم پوشانی فازها ممکن است خطرناک باشد و در صورتی باید به آن اقدام کرد که ریک آن کم و قابل پیش‌بینی باشد. پروژه‌ها نیز مانند تمام موجودات زنده دارای چرخه‌ی حیات هستند، یعنی متولد شده، رشد کرده، به نقطه‌ی اوج رسیده ، رو به زوال نهاده و در نهایت متوقف می‌شوند. علاوه بر این، به نظر می‌رسد تمام پروژه‌ها دارای خصوصیات زیر هستند:

  • تلاش صورت گرفته در ابتدای پروژه کم، اما به تدریج افزایش یافته و در انتها کاهش می‌یابد.
  • ریسک و بی‌ثباتی در ابتدای پروژه در بالاترین سطح خود قرار دارد. به محض شروع به کار پروژه احتمال موفقیت افزایش می‌یابد.
  • توانایی حامی‌ها در تاثیر بر دامنه‌ی پروژه در ابتدای کار در بالاترین سطح قرار دارد.

ارزیابی پروژه

گاهی اوقات ارزش پروژه‌ بلافاصله پس از پیاده‌سازی سیستم مشخص نمی‌شود. ارزیابی فقط پس از پیاده‌سازی مشخص می‌شود. علاوه بر این هم تیم پروژه و هم خود پروژه در پایان  مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، مدیر نیز باید عملکرد هر یک از اعضای تیم را ارزیابی کند.

برنامه‌ریزی: مرحله‌ی برنامه‌ریزی شامل شناسایی و برطرف کردن مشکل یا موقعیتی است که منجر به تولید و مدیریت پروژه شده است در این مرحله باید برنامه‌ریزی به صورت رسمی صورت گیرد تا هدف، محدوده، بودجه، برنامه‌ی زمانی، فناوری، مراحل و روش‌های ساخت سیستم و ابزارها کاملاً مشخص و آماده می‌شوند.

تحلیل: فاز تحلیل به مشکل و موقعیت فوق با جزئیات بیشتری می‌پردازد. معمولاً تحلیل‌گر سیستم باید افراد ذینفع مختلف را ملاقات کرده و هر چه بیشتر با مشکل یا موقعیت آشنا شود.

طراحی: در طول فاز طراحی، تیم پروژه از نیازمندی‌ها و مدل‌های منطقی آتی به عنوان ورودی برای طراحی ساختار سیستم اطلاعاتی جدید استفاده می‌کند. این ساختار باید متشکل از طراحی شبکه، پیکربندی سخت افزار، پایگاه داده، رابط کاربر و برنامه‌های کاربردی باشد.

پیاده‌سازی: منظور از پیاده‌سازی، ساخت سیستم، آزمایش و نصب آن است. علاوه بر این آموزش، پشتیبانی و مستند سازی نیز باید ارائه شود.

نگهداری و پشتیبانی: هر چند نگهداری و پشتیبانی ممکن است واقعاً یکی از فازهای پروژه نباشد، اما از اهمیت فراوانی برخوردار است.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.