مطالب آموزشی روان شناسی صنعتی و سازمانی
روش‌های ارزیابی برای گزینش و تعیین پست
دسامبر 14, 2016
مطالب آموزشی روان شناسی صنعتی و سازمانی
شرایط محیط کار
دسامبر 14, 2016
مطالب آموزشی روان شناسی صنعتی و سازمانی

مطالب آموزشی روان شناسی صنعتی و سازمانی

آیا هرگز متقاضی شغل در سازمانی بوده اید که شما را ملزم به تکمیل برخی از انواع ارزیابی ها کرده باشد؟ بسیاری از کارفرمایان از شما می خواهند که برگه تقاضای شغل را تکمیل کنید. آیا هنگام تکمیل آزمون ها از خود سوال کرده ‏اید که سازمان می خواهد چه چیزی را درباره شما بداند و چرا مستقیماً ازخود شما نمی پرسد. آیا در ارزیابی هایی که انجام داده اید، سوال متناسب با شغل مورد نظر نیستند؟ اگر نظام گزینش بصورتی علمی طرح ریزی شده باشد، باید ارزیابی هایی که با آن روبه رو می شوید، متناسب با شغل و پیش بینی کننده موفقیت شما باشد.

دو عملکرد بسیار مهم هر سازمان، استخدام و گزینش کارمند است. سلامت و بهزیستی هرسازمان تا حدود بسیار زیادی به جریان نقل و انتقال افراد جدید بستگی دارد. افراد جدید باید برای پر کردن پست های تازه ایجاد شده و جانشینی افرادی که‏ سازمان را ترک کرده اند، به استخدام درآیند. دستیابی به کارمندان جدید می‌تواند تعهدی پرهزینه و دشوار باشد. این کار چهار مرحله زیر را در برمی گیرد.

  • برنامه ریزی در مورد نیاز به کارمندان جدید
  • جذب متقاضیان مناسب برای شغل
  • تصمیم گیری درمورد اینکه چه کسی انتخاب شود
  • به کارگماری افراد انتخاب شده درشغل مورد نظر

منبع: گروه کلید کبری سبزعلی یمقانی – روانشناسی صنعتی و سازمانی

 

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.