انواع گردشگری سلامت
سپتامبر 6, 2014
بررسی گردشگری سلامت در ایران
سپتامبر 6, 2014

گردشگري پزشكي، هنگامي مطرح است كه خدمات مراقبت سلامت، خارج از وطن مشتري جستجو و ارائه مي‌شود. بنابراین مسافرت به منظور معالجه برخي بيماري‌ها يا انجام نوعي عمل جراحي در بیمارستان‌ها یا مراکز پزشکی، گردشگري پزشكي گفته مي‌شود (گارسیا، ۲۰۰۵). در تعریفی دیگر، گردشگری پزشکی سفری سازمان یافته به خارج از حوزه معمول مراقبت‌های سلامت فرد به منظور بهبود و حصول مجدد سلامت از طریق دخالت پزشکی تعریف شده است (کاررا و بریج، ۲۰۰۶).

از نظر گوپتا، گردشگري ابزاري تسهيل كننده است كه بدان وسيله خريداران، عرضه كنندگان خدمات پزشكي را شناسايي كرده، به آن مقاصد سفر مي‌كنند تا از خدمات پزشكي آنجا بهره‌مند شوند (آوادزی، پاندا، ۲۰۰۶).

گردشگری پزشکی عموماً به سه نوع گسترده تقسیم می­شود : آرایشی، دهان و دندان و عمومی. جراحی‌های زیبایی یا آرایشی رایج ترین شکل از سفر پزشکی تا هنگام بروز گردشگری پزشکی نوین بوده‌اند. سفر به منظور انجام مراقبت‌های دندانی ( مانند پروتزها، زیبایی، کاشت و غیره ) و پزشکی عمومی (جایگزینی زانو و مفصل ران، جراحی چشم) موجب ایجاد دیگر انواع سفر پزشکی شده است (آلتین و همکاران،۲۰۱۱).

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.