نوسان قیمت سهم
ژانویه 5, 2015
تاريخچه ارزيابي عملكرد
ژانویه 7, 2015

ميزان وجوهي را كه شركت از راه گرفتن وام تامين كرده است بوسيله نسبت­هاي بدهي يا اهرمي نشان مي­دهند. اين نسبت­ها دو دسته هستند. يك دسته به بخش بدهي­ها و حقوق صاحبان سهام (مندرج در ترازنامه) مربوط است و ميزان منابعي را كه شركت از راه گرفتن وام تامين كرده است (و نه از محل منابعي كه سهامداران شركت تامين مي كنند) نشان مي­دهد از جمله نسبت بدهي. دسته دوم توان شركت در ايجاد سود كافي براي پرداخت بهره يا پوشش هزينه­ها است (جهانخاني و پارسائيان، ۱۳۸۸، ۴۶). اين نسبت­ها براي اعطاء كنندگان اعتبار بلند­مدت، اهميت دارند زيرا آن­ها علاقه­مند هستند كه منابع مالي خود را در اختيار واحدي انتفاعي قرار دهند و در مقابل به طور مداوم، بهره دريافت كنند. اين نسبت­ها مورد توجه سهامداران نيز مي­باشد، زيرا علاقه­­­­مندند كه موجبات حفظ سرمايه آن­ها فراهم شود. از ديدگاه آنان، قبول مخاطرات بلند­مدت بايد با بازده بالاتري توام باشد (جعفرزاده، ۱۳۸۹، ۱۹).

الف)نسبت بدهی: این نسبت که ازتقسیم کل بدهی برکل دارایی بدست می آید،نشان دهنده درصدوجوهی است که بوسیله بدهی تامین شده اند.اعتباردهندگان نسبت بدهی پایین راترجیح می دهند.زیرادرصورت بالابودن ،ریسک مالی شرکت نیز بالا می باشد.

ب) نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام: این نسبت ازتقسیم کل بدهی به حقوق صاحبان سهام بدست می آید و هر چه این نسبت بیشترباشدمیزان استفاده از بدهی در ساختار سرمایه شرکت بیشتر خواهد بود. اگر این شرکت بخواهد در آینده مجددا قرض بگیرد وام دهندگان یابه او قرض نمی دهند و یا تمایل به قرض دادن با نرخ بهره بالانشان می دهند.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.