چگونه یک مقاله را برای چاپ آماده کنیم؟
چگونه یک مقاله را برای چاپ آماده کنیم؟
اکتبر 23, 2018
اشتباهات رایج در پایان نامه نویسی
اشتباهات رایج در پایان نامه نویسی
اکتبر 27, 2018
ISI چيست؟

ISI چيست؟

موسسه اطلاعات علمی (Institute for Scientific Information)، بانک اطلاعات ISI مرکزی برای فهرست نمودن و ارائه ی یک پوشش جامع به مهم ترین مجلات علمی منشر شده در دنیا به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف است. شمار مجلات ISI ثابت نیست. یک مجله ممکن است در یک زمان، از مجلات ISI محسوب شود، اما به دلیل کاهش بار علمی، بعداً از لیست مجلات ISI کنار گذاشته شود. هر ساله ۲۰۰۰ مجله ی جدید مورد ارزیابی قرار می گیرد و حدود ده درصد آن ها به لیست ISI اضافه می شوند.

در واقع، ISI یک موسسه خصوصی است که نشریه ها و مقالات را فهرست می کند. علاوه بر ISI گروه ها و موسسات دیگری نیز وجود دارد که به فهرست کردن مقاله مشغول هستند؛ اما موسسه اطلاعاتی علمی ISI  معتبرتر از بقیه است. این گروه ها مقالات را فهرست کرده و آمارهایی مانند تعداد استنادها، ضریب تأثیر مقالات و دیگر آمارهای مربوط به آن را در اختیار اعضا و مشترکان مرکز خود می گذارند.

هر مجله ی علمی قبل از انتخاب و فهرست شدن در پایگاه ISI، یکسری مراحل ارزیابی را پشت سر می گذارد. از جمله عوامل مورد ارزیابی، رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی کمیته‌ی علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقالات چاپ شده، انتشار به موقع و جایگاه نشر می باشد. لازم به ذکر است که هیچ یک از این عوامل به تنهایی مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی گیرد. بلکه با بررسی مجموع عوامل، یک امتیاز کلی داده خواهد شد.

ازجمله مواردی که در ارزیابی مجله مورد توجه قرار دارد این است که عنوان مقالات، چکیده و واژگان کلیدی باید به زبان انگلیسی باشد؛ همچنین توصیه می شود که مراجع نیز به زبان انگلیسی نوشته شوند. اگرچه اطلاعات علمی مهم به تمام زبان ها به چاپ می رسد، با این حال موارد ذکر شده باید به زبان انگلیسی باشند تا مورد داوری و ارزیابی  ISI قرار بگیرد زیرا ارزیابی کنندگان مجلات علمی در ISI نمی توانند تمام عناوین و منابع به کار رفته در مقالات را به زبان انگلیسی ترجمه کنند.

داوری علمی و تخصصی مقالات چاپ شده در مجله توسط داوران نام آشنای علمی، از جمله عمده ترین موارد مورد توجه ارزیابی کنندگان می باشد که گویای اعتبار و غنای علمی مجله است. بهترین روش تعیین ISI بودن یک مجله، مراجعه به سایت هایی نظیر تامسون است. زیرا همچنان که گفته شد، هم تعداد مجلات زیاد است و هم ISI محسوب شدن یک مجله ممکن است همیشگی نباشد. هر نشریه با هر امتیاز علمی که چاپ شود اگر ضریب تأثیرش صفر باشد، در این پایگاه قرار نمی گیرد.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.