موضوعات پایان نامه مدیریت زنجیره تامین و تولید
موضوعات پایان نامه مدیریت زنجیره تامین و تولید | بخش دوم
اکتبر 22, 2014
مطالب آموزشی مهندسی مکاترونیک
نگاهی به نقش تراشه های AVR در پروژه های عملی مکاترونیک و رباتیک
اکتبر 23, 2014
معرفی برخی از نرم افزارهای رشته مهندسی کامپیوتر

معرفی برخی از نرم افزارهای رشته مهندسی کامپیوتر

Opnet

نرم افزار Opnet یکی از نرم افزار های قدرتمند در شبیه سازی شبکه است. در این نرم افزار می توان یک شبکه و تجهیزات مخابرات را با تمامی جزییات آن پیاده سازی نمود. نرم افزار opnet می تواند عملکرد سیستم را بصورت نموادر آماری به نمایش درآورد.

Ns2

یکی از نرم افزار های قوی برای شبیه سازی شبکه های کامپیوتری می باشد. برخلاف opnet که اغلب کارهای آن ویزاردی است این نرم افزار از محیط گرافیکی و ویزاردی برخوردار نیست.

omnet

یکی دیگر از نرم افزار های شبیه ساز شبکه می باشد.

Packet tracer

سيمولاتور خيلي قوي شركت cisco كه براي بحث آموزشي فوق العاده مي باشد. خصوصاً براي دوره هاي آموزشي سيسكو از اين سيمولاتور استفاده زيادي مي گردد. اين سيمولاتور تصوير واقعي تمام وسيله هاي استفاده شده را هم دارد و يكي از امكانات فوق العاده آن سيموله کردن Multi layer switch است.

NCTUns

از ويژگي هاي مهم اين نرم افزار مي توان به ساده بودن براي كارهاي دانشگاه و تجاري نسبت به نرم افزار opnet اشاره كرد. از ديگر مزاياي اين نرم افزار نسبت به Ns2 مي توان سادگي كار با نرم افزار اشاره كرد. در سال هاي اخير در مقالات جديد از اين نرم افزار خيلي استفاده شده است.

Sumo

این نرم افزار قادر است شبیه سازی های شهری را انجام دهد. با کمک این نرم افزار می توان شبکه های بین خودرویی و سیار موردی را شبیه سازی نمود.

Matlab

نرم افزار Matlab یکی از پرکاربرد ترین نرم افزارهای مهندسی و ریاضی است. به طوری که امروزه به عنوان ابزاری استاندارد مورد استفاده دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های مهندسی قرار می گیرد. برخلاف برخی تصورات، نرم افزار متلب فقط ابزاری برای حل معادلات ریاضی و یا رسم نمودار نیست. بلکه برای انجام محاسبات مختلف فنی و صنعتی نیز میتوان از آن استفاده کرد. برای انجام محاسبات مورد نظر خود با نرم افزار Matlab، می توانید به راحتی از ابزارهای کدنویسی آن کمک بگیرید. کدنویسی در نرم افزار مطلب در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی بسیار ساده تر بوده و با کمی تمرین و تلاش قابل انجام است.

Cloudsim

این نرم‌افزار برای شبیه سازی محیط ابر برای استفاده محققین و دانشجویان فراهم شده است. تعداد زیادی کلاس بصورت آماده با استفاده از زبان جاوا نوشته شده است که بر اساس آن، افرادی که نیاز به شبیه سازی الگوریتم خود دارند بایستی این کلاسها را در ابتدا خوانده و براساس نیاز خود آن را تغییر دهند. پیش زمینه مورد نیاز برای استفاده از این شبیه ساز، برنامه نویسی زبان جاوا می‌باشد. نکته بعدی این کهCloudSim هیچ محیط گرافیکی برای ارتباط با کاربر ندارد و فقط از چند کلاس پایه تشکیل شده است. به عنوان مثال: کلاس ماشین مجازی و مرکز داده از این کلاس ها هستند. ابزار CloudSim یک پکیج است که با جاوا نوشته شده است و در هر کدام از محیطهای برنامه نویسی جاوا می توان آن را اضافه و از آن استفاده کرد.

cloud report

یکی دیگر از شبیه ساز های محیط ابری که مبتنی بر کلود سیم می باشد.

Spss

اس پی اس اس از جمله ی نرم‌افزارهایی است که برای تحلیل‌های آماری در علوم اجتماعی، به صورت بسیار گسترده‌ای استفاده می‌شود. این نرم‌افزار توسط پژوهشگران بازار و داد و ستد، پژوهشگران سلامتی، شرکت‌های نقشه‌برداری، دولتی، پژوهشگران آموزشی، سازمان‌های بازاریابی و غیره به کار می‌رود. افزون بر تحلیل‌های آماری، مدیریت داده‌ها و مستندسازی داده‌ها نیز از ویژگی‌های نرم‌افزار هستند.

آماری که نرم‌افزار پایه شامل می‌شود:

  • آمار توصیفی: جدول‌بندی شطرنجی، بسامدها، توصیفات، کاوش، آمار توصیفی نسبی
  • آمار دومتغیری: میانه‌ها، آزمون تی، تحلیل پراکنش، همبستگی، آزمون‌های غیرپارامتری
  • پیش‌بینی برآمدهای عددی: برگشت خطی
  • پیش‌بینی برای تشخیص گروه‌ها: تحلیل عاملی، تحلیل خوشه‌ای، جداکننده

Weka

نرم افزار Weka در دانشگاه Waikato واقع در نيوزلند توسعه يافته است و اسم آن از عبارت “Waikato Environment for knowledge Analysis” استخراج گشته است. همچنينWeka، نام پرنده ای با طبيعت جستجوگر است که پرواز نمي کند و در نيوزلند، يافت مي‏ شود. اين سيستم به زبان جاوا نوشته شده و بر اساس ليسانس عمومی و فراگير GNU انتشار يافته است. Weka تقريبا روی هر پلت فرمی اجرا مي‏ شود و نيز تحت سيستم عاملهای لينوکس، ويندوز، و مکينتاش، و حتی روی يک منشی ديجيتالی شخصی، آزمايش شده است. اين نرم افزار، يک واسط همگون برای بسياری از الگوريتم‏های يادگيری متفاوت، فراهم کرده است که از طريق آن روش‏های پيش پردازش، پس از پردازش و ارزيابی نتايج طرح های يادگيری روی همه مجموعه های داده‏ موجود، قابل اعمال است. نرم افزارWeka ، پياده سازی الگوريتم‏های مختلف يادگيری را فراهم مي‏کند و به آسانی مي توان آنها را به مجموعه های داده خود اعمال کرد. همچنين، اين نرم افزار شامل مجموعه متنوعی از ابزارهای تبديل مجموعه‏ های داده ‏ها، همانند الگوريتم‏های گسسته سازی مي‏باشد. در اين محيط مي‏توان يک مجموعه داده را پيش پردازش کرد، آن را به يک طرح يادگيری وارد نمود، و دسته بندی حاصله و کارآيي اش را مورد تحليل قرار داد. اين محيط، شامل روش‏هايی برای همه مسايل استاندارد داده کاوی مانند رگرسيون، رده ‏بندی، خوشه بندی، کاوش قواعد انجمنی و انتخاب ويژگی مي‏ باشد. با در نظر گرفتن اينکه، داده ‏ها بخش مکمل کار هستند، بسياری از ابزارهای پيش پردازش داده ‏ها و مصورسازی آنها فراهم گشته است. همه الگوريتم ‏ها، ورودي ‏های خود را به صورت يک جدول رابطه ای به فرمت ARFF دريافت مي‏ کنند. اين فرمت داده ‏ها، مي‏ تواند از يک فايل خوانده شده يا به وسيله يک درخواست از پايگاه داده ای توليد گردد.

clementine

این نرم افزار برای آنالیزهای آماری به صورت سرور و کلاینت استفاده می شود و در واقع محاسبات بسیار پیچیده را به صورت متمرکز می توان به وسیله آن انجام داد. این نرم افزار ابتدا تحت سیستم عاملهای یونیکس و لینوکس اجرا می شد ولی نسخه های جدید آن در محیط ویندوز نیز قابل نصب است قابلیت استفاده از پایگاه داده هایی مانند SQL را نیز دارد.

Sql server

این نرم افزار بانک اطلاعاتی رابطه ای است که یکی از معروف ترین سیستم های پایگاه داده ای بحساب می آید.

Rational rose

Rational Rose Enterprise ابزار قدرتمند مدلسازی نرم افزاری از طریق زبان مدلسازی UML می باشد. نرم افزار رشنال رز سرعت عمل و دقت را بالا می برد، با این برنامه براحتی می توانید به مدلسازی و ویرایش نرم افزار ساخته شده توسط C++، ANSI C++، Visual C++، CORBA، Java، Visual Basic بپردازید. همچنین قابلیت مدلسازی صفحات وب نیز با استفاده از برنامه Rational Rose وجود دارد. نرم افزار Rational Rose از سیستم عامل ویندوز پشتیبانی می کند. از دیگر ویژگی ها و امکانات این برنامه میتوان به ساخت DTD با فرمت XML به منظور توسعه محصول اشاره کرد.

Arena

ARENA بسته نرم افزاري براي شبيه سازي سيستم هاي گسسته پيشامد است كه توسط شركت Systems Modeling به بازار عرضه شده است. ARENS نرم افزاري كامل براي انجام مطالعات شبيه سازي است و تمام قدم هاي يك مطالعه شبيه سازي را پشتيباني مي كند. ARENA انعطاف پذيري زبان شبيه سازيSiman و قابليت هاي مدل سازي شي گرا را همزمان ارايه مي كند و در عين حال از آساني كاربردي محيط Microsoft Windows استفاده مي كند.

Proteus

نرم افزار Proteus یکی از نرم افزار های مطرح در زمینه شبیه سازی و تست مدارات الکترونیک می باشد، شما در این نرم افزار میتوانید مدار خود را مانند عمل تست کنید و بعد از رفع اشکالات احتمالی برای ان pcb طراحی نمایید. در حقيقت ۹۰% کارایی بالای اين نرم افزار در شبیه سازی IC های قابل برنامه نویسی یا همان میکروکنترلر ها از جمله میکرو کنترلر های avr , fpga pic می باشد . تمامی افرادی که کمی با الکترونیک آشنا باشند این نرم افزار را به خوبی می شناسند و نیازی به معرفی ندارد. نرم افزار Proteuse دارای ۲ بخش می باشد . بخش اول طراحی مدار ها و شبیه سازی آن و بخش دیگر طراحی پشت فیبر برای مدار ها.

Keil

نرم افزار Keil-Uvision محیطی کاربرپسند برای کد نویسی، عیب یابی و پروگرام میکروهای با هسته AR می باشد. شرکت کیل البته دو سری نرم افزار دارد که یک سری برای برنامه نویسی میکرو های ۸۰۵۱ و سری دیگر برای کد نویسی میکرو های ARM می باشد.

bascom

نرم افزار Bascom نرم افزاريست که براي کامپايل و پروگرم کردن برنامه ها به زبان بيسيک به کار مي رود.

Code vision

نرم افزار Code vision هم اين کار را براي برنامه هايي به زبانC است انجام مي دهد و AVR Studio هم به زبان اسمبلي کار مي کند.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.