شکاف برند
سپتامبر 3, 2014
کارآفرینی استراتژیک
سپتامبر 3, 2014

كاربردهاي گوناگون اينترنت طي دهه اخير سبب شده است تا اين امكان ارتباطي فرضيه‌اي را كه در گذشته با شك ‌و ‌ترديد تحت عنوان دهكده جهاني مطرح مي‌شد، امروز براي ساكنان زمين به واقعيتي ملموس تبديل شود. امكانات منحصر به فرد اينترنت سبب پيدايش شكل جديدي از تجارت شد كه امروزه به نام تجارت الكترونيك شناخته شده است. انجام تعاملات تجاري به صورت پيوسته و سهولت در پرداخت و دريافت وجوه سبب ايجاد تحولي شگرف در شكل و ماهيت تجارت گرديده است.

همه اين امكانات و توانمندي‌ها به دست كساني به وجود آمده‌اند كه فكري خلاق و ذهني با استعداد داشته‌اند. اينان كارآفرينان عصر جديد هستند؛ چرا كه نه تنها سبب خوداشتغالي و اشتغال‌زايي براي مجموعه‌هاي انساني وابسته به خودشان شده‌اند، بلكه ميليون‌ها فرصت شغلي را نيز تنها با اتصال به اينترنت براي ميليون‌ها نفر از ساكنان اين كره خاكي فراهم ساخته‌اند. بنابراين از يك سو با فناوري اطلاعات به‌عنوان بستر اشتغالزاي جهاني روبه‌رو هستيم و از سوي ديگر با كارآفريناني مواجه مي‌شويم كه هر روز فرصت‌هاي جديدي را براي جويندگان شغل و كار در فضاي مجازي ايجاد مي‌نمايند. اين كارآفرينان طيف وسيعي را از ارائه‌كنندگان خدمات و محصولات در اينترنت تا برنامه‌نويسان و متخصصان فناوري اطلاعات در بر مي‌گيرند.

اينترنت شبكه‌اي مجازي است كه تا حد زيادي مستقل از محل مي‌باشد. اين شبكه بازاري بدون مرز است كه مي‌توان به راحتي در آن تجارت نمود. براي اين منظور مي‌بايد افراد كارآفرين با ايده‌هايي نو، شركت‌هايي اينترنتي را تاسيس كنند و پس از مدتي كه ارزش فوق‌العاده‌اي يافتند آنها را بفروشند. شركت‌هايي مانند آمازون، ياهو، گوگل و… در مدت كوتاهي توانسته‌اند ارزش بسياري را كسب نمايند. آمارها نشان مي‌دهد كه طي ۵ سال آخر قرن گذشته ارزش برخي از اين شركت‌ها بيش از ۲۰۰ برابر شده است در حالي كه ميزان رشد سودآوري آنها كمتر از ۱۰ برابر بوده است. گسترش روزافزون اينترنت در عرصه‌هاي گوناگون خدمات كه بر مبناي پيدايش نيازهاي جديد صورت مي‌گيرد، سبب شده تا هر روز افراد بيشتري جذب اين بازار كار مجازي شوند و شانس خود را در يافتن مشاغل مناسب امتحان كنند. موسسات، سازمان‌ها و نهادهاي خصوصي و دولتي در همه كشورها بر آن شده‌اند تا معرفي محصولات و خدمات خود را در بستر اينترنت انجام دهند، از اين رو اولين نيازي كه فراروي آنها قرار مي‌گيرد؛ مراجعه به افرادي است كه از دانش و مهارت كافي براي انجام چنين فعاليت‌هايي برخوردار باشند. طبيعي است كه امروز نمي‎توان موسسه‎اي را عاري از متخصصان فناوري اطلاعات يافت.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.