مديريت بر مبنای هدف (آمريكایی ها | انگليسی ها | فرانسوی ها | آلمانی ها)
ژانویه 11, 2015
شیوه ­های پرورش یک رهبر
ژانویه 11, 2015

به لحاظ آن­ که یک تیم خیلی بیشتر از یک فرد می­تواند اثربخش باشد، بنابراین سرمایه­گذاری روی تیم، افزایش بازده را تضمین می­کند. اکثر مردم از اهمیت تاثیر سرمایه­گذاری روی تیم و بر همۀ اعضای آن آگاهند. سوال اصلی مربوط به چرایی قضیه نیست، بلکه چگونگی انجام آن است. در این­جا به ده نکته که می­توان از آن­ها برای سرمایه­گذاری روی تیم­ها استفاده کرد، اشاره می­شود:

  1. برای تشکیل یک تیم، مصمم باشید و عزمی راسخ داشته باشید. با این تصمیم، شما می­توانید یک سرمایه­گذاری را شروع کنید. هر سفر با اولید قدم آغاز می­شود. قبول این که افراد یک تیم ارزش پرورش دادن را دارند، اولین قدم در راه شکوفایی یک تیم بهتر می­باشد. این کار متضمن تعهد داشتن به کار است.
  2. بهترین تیم ممکن را گردآوری کنید. این کار، قابلیت­های تیم را بالا می­برد. یک تیم با قابلیت­های عالی، با وجود اعضای بهتر شکل می­گیرد. خانواده تنها تیمی است که شما عضو آن هستید و لزومی هم ندارد که به دنبال یافتن بهترین بازیکن برای آن باشید. در تمام موقعیت­ها باید با آن­ها همراه باشید. آنان قابل تعویض نیستند. اما در انواع دیگر تیم­ها، چنین قاعده­ای صدق نمی­کند. اعضای هر نوع تیم دیگر، قابل تعویض است. این جاست که باید در جستجوی بهترین­ها بود.
  3. برای تضمین پیشرفت تیم، پرداخت هزینه لازم است. با این اقدام، رشد تیم قطعی خواهد شد. برای شما پیشرفت تیم­تان هزینه­بردار می­باشد. باید برایش زمان بگذارید. زمانی را که می­توانید صرف پیشرفت­های شخصی کنید. باید پولی را که می­توانید صرف نیازهای شخصی خود کنید، صرف این تعهد کنید. گاهی اوقات هم باید از برنامه­های شخصی خود صرف­نظر کنید.
  4. به عنوان یک تیم، در کارها دست همکاری به یکدیگر بدهید. این کار باعث می­شود که تیم به صورت یک جامعه در آید. برای این که یک جامعۀ کوچک پیشرفت کند و بین اعضای آن همبستگی لازم به وجود آید، تنها راه چه در فعالیت­های حرفه­ای و چه در زندگی خصوصی، نگاه داشتن آن­ها در کنار یکدیگر است. برای یک ارتباط خوب با هم­تیمی­ها و هم­چنین ارتباط آن­ها با هم، راه­های زیادی وجود دارد. آن­هایی که می­خواهند این ارتباط برقرار شود، باید راه آن­ را هم بیابند.
  5. قدرت­بخشی به اعضای تیم با دادن مسئولیت و اقتدار. این کار باعث به وجود آمدن رهبر در تیم می­شود. بیشترین میزان از رشد و تعالی انسان­ها، در نتیجۀ آزمون و خطا و به هنگام تجربه­های شخصی حاصل می­گردد. اعطای مسئولیت و اقتدار به اعضای تیم، منجر به بالا رفتن سطح بازده و سطح رهبری در آن تیم می­شود.
  6. پیروزی­های تیم را تائید کنید. این اقدام باعث ارتقاء روحیۀ تیم می­شود. از افرادتان تعریف کنید و به بیان دست­آوردهایشان بپردازید. اگر در مقام یک رهبر هستید، سرزنش از آن خودتان باشد ولی افتخار را بین همه توزیع کنید. با این کار افراد گروهتان، همیشه حاضر به مبارزه برای شما خواهند بود.
  7. روی تیمتان سرمایه­گذاری کنید و منتظر نتیجه باشید. این اقدام باعث روحیۀ بازخواست پذیری در تیم می­شود. وقتی پول خود را سرمایه­گذاری می­کنید، لزوما مایل به کسب درآمد هستید هرچند که این دستاورد زمان­بر است. همین موضوع، در مورد انسان­ها هم صدق می­کند. باید ببینید در مقابل وقت، توان و منابعی که برای آن­ها سرمایه­گذاری نموده­اید، چه به دست می­آورید. برخی از این انسان­ها به سرعت پیشرفت می­کنند و رشد برخی دیگر بسیار کند است. آنچه شما نیاز دارید، نفس پیشرفت است.
  8. بر روی آن­ها که پیشرفتی ندارند، سرمایه­گذاری نکنید. این کار باعث حذف بازنده­ها می­شود. سبقت گرفتن از یک هم­تیمی از سخت­ترین تجربیات هر یک از اعضای یک تیم است. زمانی که یکی از اعضای تیم، میلی به رشد ندارد و یا نمی­خواهد به نفع تیم در خود تغییری ایجاد کند، شما باید او را کنار بگذارید.
  9. تیم­تان را در موقعیت­های جدید قرار دهید. با این اقدام تیم­تان گسترش بیشتری پیدا می­کند. بهترین سرمایه­گذاری برای تیم، قرار دادن آن در معرض موقعیت­های جدید است. وقتی تیم، با موقعیت جدید و یا با چالش تازه­ای روبرو می­گردد، مجبور به تقلا برای تطبیق خود می­شود. با این اقدام نه تنها محیط برای رشد تیم آماده می­گردد، بلکه برای تک­تک افراد آن هم مفید است.
  10. بهترین شرایط موفقیت را برای تیم به وجود بیاورید. با این اقدام، برای تیم­تان بهترین نتیجۀ ممکن را تضمین می­کنید. برای موفقیت تیم، یکی از ضروری­ترین وظایف شما، از بین بردن موانع است. اگر عضو تیم هستید، باید از خود گذشتگی داشته باشید و با دیگران همکاری کنید. اگر در مقام یک رهبر هستید، با خلق محیطی نشاط­آور، برای تیم و پرورش افراد مطابق با نیازهایشان، نیل به موفقیت را تضمین نمایید.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.