مطالب آموزشی روان شناسی صنعتی و سازمانی
کار و سلامتی | آسیب شناسی روان شناختی و عاطفی
دسامبر 14, 2016
مطالب آموزشی روان شناسی صنعتی و سازمانی
تاثیر رضایت شغلی در سازمان و مراکز صنعتی سازمان | راه های کاهش عدم رضایت شغلی و ایجاد انگیزه
دسامبر 14, 2016
مطالب آموزشی روان شناسی صنعتی و سازمانی

مطالب آموزشی روان شناسی صنعتی و سازمانی

این موضوع آشکار است که بعضی از مشاغل استرس زا هستند، یکی از نظرات مشترک این است که مشاغل مدیریتی به این دلیل که افراد مجبور به قبول مسئولیت هایی هستند، و می بایستی تصمیماتی را بگیرند که در دیگران اثر بگذارد، استرس زا هستند. کارت رایت و کوپر تحقیق خود را که درآن سطح فشار روانی را در بین مشاغل مختلف نشان می دادند، در روزنامه تایمز به چاپ رساندند. این تحقیق نشان می دهد که کارگران معدن، ماًموران پلیس و کارگران راه و ساختمان بالاترین سطح فشار روانی‏و کشیش ها، منجمین، و کارگران موزه و کتابخانه پایین ترین سطح فشار روانی را دارند.

بیشتر این مشاغل در بخش های عمومی هستند که بار شغلی بطور قابل توجهی در این اماکن افزایش پیدا می کند درحالی‏در همین زمان کارگران احساس می کنندکه کنترل برروی (کنترل حرفه‌ای) بار کاری مشاغلشان کاهش پیدا می ‏کند. این مشاغل ارتباط با اعضای عموم در شرایطی که ممکن است با مخالفت روبه رو شود را در بر می گیرد. علاوه بر این، آنها انتظارات بالای عموم را از استانداردهای عملکرد باید برآورده سازند و با انتظارات ممکن از نیروی پلیس و همچنین دولت کاهش پیدا می کند. شرایطی که دکترهای بیمارستان مجبورند برای ساعت های طولانی و در شرایط پیش بینی نشده کار کنند.

منبع: گروه کلید کبری سبزعلی یمقانی – روانشناسی صنعتی و سازمانی

 

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.