سيستم پشتيبان تصميم گيري | DSS
سيستم پشتيبان تصميم گيري | DSS
شهریور ۲۵, ۱۳۹۳
جريان گردش اطلاعات در سلسله مراتب سازماني
جريان گردش اطلاعات در سلسله مراتب سازمانی
شهریور ۲۵, ۱۳۹۳
سیستم­های اطلاعاتی اجرایی | EIS

سیستم­های اطلاعاتی اجرایی | EIS

يعني سيستمي كه اطلاعات مربوط به تصميمات ساخت نيافته و استراتژيك را در اختيار مديران عالي قرار مي دهد . اين سيستم بايد بسيار پويا، بسيار پيشرفته و هوشمند باشد و فعالانه عمل كند. مثلاً ظهور رقيب، پذيرش اوليه ايران در WTO را مورد بررسي قرار داده و تاثيرات احتمالي آن را در صنعت و شركتي كه در آن هستيم بررسي و نتيجه گيري كند.

سیستم EIS به مدیر ارشد سازمان کمک می­کند تا یک تصویر کلی از سازمان را در اختیار داشته باشد. از آنجایی که مدیر ارشد باید با استفاده از کمترین وسایل و اطلاعات، کاملترین و جامع­ترین برداشت را از وضع سازمان داشته باشد و از طرف دیگر مدیر ارشد باید معیارهایی برای ارزیابی داشته باشد و ریشه­یابی مسائل ممکن است برای مدیر ارشد با اهمیت باشد، این سیستم می­تواند بهترین کمک را به او برساند. توجه مدیر ارشد بیشتر به خارج سازمان می­باشد، از این رو باید بتواند فرصتها و تهدیدها را شناسایی کند. سیستم­های EIS بمنظور کمک به دستیابی مدیران به عوامل کلیدی موفقیت طراحی شده و با معرفی موقعیت­ها و فرصت­ها، امکان تحلیل آن را فراهم می­سازند.

نکته نهایی اینکه هر چه به سطوح بالاتر مي رويم، سيستم از حالت تكنيكال خارج شده و بيشتر ارزش تاكتيكي پيدا مي كند. MIS بسيار تكنيكي است. بنابراين بخش مهمي در MIS به تكنيك هاي سيستم اطلاعاتي مديريت مي پردازد. EIS هم از اطلاعات داخل سازمان، هم از اطلاعات محيط همچنين DSS و MIS هم كمك مي گيرد. همچنين در EIS به CSFS بايد توجه شود. زيرا CSFS در تصميمات استراتژيك نقش كليدي دارد.

TMRG
TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*