موضوعات پایان نامه و تحقیق در زمینه رشته اقتصاد
موضوعات پایان نامه اقتصاد | پیش بینی شاخص بورس اوراق بهادار تهران با شبکه عصبی مبتنی بر الگوریتم ژنتیک
سپتامبر 24, 2014
موضوعات پایان نامه و تحقیق در زمینه رشته اقتصاد
موضوعات پایان نامه اقتصاد | بررسی رابطه بین تورم و رشد اقتصادی در کشورهای D8
سپتامبر 24, 2014
موضوعات پایان نامه و تحقیق در زمینه رشته اقتصاد

موضوعات پایان نامه و تحقیق در زمینه رشته اقتصاد

بررسی تاثیر متغیرهای کلان اقتصادی بر درماندگی شرکت­های بورس اوراق بهادار تهران:

در مطالعه­ي رفتار عوامل موثر بر بازار و لاجرم اقتصاد بازار، جستجوی متغیر یا متغیرهایی که بتواند ارتباط بخش مالی اقتصاد را با بخش حقیقی اقتصاد توضیح دهد، از اهمیت بسیاری برخوردار است. بازارهای پول و سرمایه به عنوان ارکان بخش مالی، وظیفه­ی تامین منابع را برای بخش حقیقی اقتصاد بر عهده دارند. کارایی بخش مالی موجب تخصیص بهینه منابع کمیاب به فعالیت­های اقتصادی می­شود. تخصیص بهینه منابع به نوبه­ی خود بهینگی پس انداز و سرمایه­گذاری و به تبع رشد اقتصاد ملی، در حدودی نزدیک به ظرفیت های بالقوه اقتصاد را در پی دارد. اقتصاد دانانی نظیر گلداسمیت (۱۹۶۹)، میکنون (۱۹۷۳) و شاو (۱۹۷۳) بر این باور بودند که بازارهای مالی نقش کلیدی در توسعه و رشد اقتصادی دارند. به اعتقاد آنان تفاوت در کمیت و کفیت خدمات ارائه شده توسط موسسات مالی می­تواند بخش مهمی از تفاوت در نرخ رشد بین کشورها را بازگو کند.

با در نظر گرفتن نقش عمده­ی دولت در اداره­ی اقتصاد و تصمیم­گیری ها و تاثیرگذاری شدید سیاست­های دولت بر بازار سهام، می­توان نتیجه گرفت که مطالعه در باره­ی تاثیر عوامل کلان اقتصادی از قبیل نرخ تورم، بهره بانکی، نرخ ارز، نرخ رشد نقدینگی و… بر قیمت­گذاری های سهام و در نتیجه احتمال درماندگی مالی شرکت­ها می تواند راه­گشای درک جدیدی در این خصوص باشد، به نحوی که سرمایه­گذاران و سهامداران بتوانند اثرات ناشی از تصمیم­های کلان اقتصادی را بر تغییرات شاخص و قیمت سهام و در نهایت احتمال ورشکستگی شرکت مورد نظر خود پیش بینی کنند. لذا در این مطالعه به کمک تکنیک رگرسیون لوجستیک به بررسی تاثیر متغیرهای کلان اقتصادی بر احتمال ورشکستگی شرکت­ها پرداخته می­­شود. در این خصوص سوالات اصلی تحقیق به قرار زیر می­باشد:

  • آیا افزایش تورم موجب افزایش احتمال ورشکستگی می­شود؟ به چه میزان؟
  • آیا افزایش نرخ ارز موجب افزایش احتمال ورشکستگی می­شود؟ به چه میزان؟

آیا افزایش نرخ رشد تولید ناخالص داخلی موجب کاهش احتمال ورشکستگی می­شود؟ به چه میزان؟

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.