مطالب آموزشی مهندسی عمران - محیط زیست
آلودگی هوا
دسامبر 14, 2016
مطالب آموزشی مهندسی عمران - محیط زیست
اثرات مستقيم و غير مستقيم آلودگی هوا
دسامبر 14, 2016
مطالب آموزشی مهندسی عمران - محیط زیست

مطالب آموزشی مهندسی عمران - محیط زیست

حالات فيزيكي

عوامل موثر در كيفيت هوا به دو گروه بزرگ تقسيم مي­ شوند: ذرات كه ممكن است مايع يا جامد باشند و گازها. ذرات بدين صورت تعريف شده ­اند: هر ماده پراكنده اعم از جامد يا مايع كه در آن اجتماع تك تك اجزا بزرگتر از يك مولكول كوچك تنها (تنها با قطر طبیعی ۰٫۰۰۲) اما کوچکتر از حدود ۵۰۰ میکرومتر است، ذره به­ شمار مي ­رود. مونوكسيد كربن و اكسيدهاي گوگرد و نيتروژن نيز مهمترين آلاينده­ هاي گازي به شمار می ­روند.

تركيب شيميايي

آلاينده­ ها اعم از اوليه و ثانويه مي ­توانند بسته به تركيب شيميايي خود به دو گروه آلي يا معدني تقسيم شوند. تركيبات آلي حاوي كربن و هيدروژن هستند، و بسياري از آن­ها داراي عناصري مانند اكسيژن، نيتروژن، فسفر و گوگرد مي ­باشند. هيدروكربن­ها تركيبات آلي هستند كه تنها داراي كربن و هيدروژن هستند. آلدئيدها و كتونها داراي اكسيژن، كربن و هيدروژن هستند. ساير تركيبات آلي مهم در مورد آلودگي هوا عبارتند از كربوكسيليك اسيدها، الكل­ها، اترها و استرها، آمين­ها و تركيبات آلي گوگرددار. موادمعدني موجود در هواي غير آلوده عبارتند از: كربن و مونوكسيد، دی اکسیدکربن، كربنات­ ها، اكسيدهاي سولفور، اكسيدهاي نيتروژن، ازن، هيدروژن فلورايد و هيدروژن كلرايد.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.