موضوعات پایان نامه مهندسی مواد | متالوژی
موضوعات پایان نامه مهندسی مواد | سرامیک
نوامبر 3, 2014
سابمیت ، پذیرش (اکسپت) و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی و علمی تخصصی به صورت فوری
سابمیت ، پذیرش (اکسپت) و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی و علمی تخصصی به صورت فوری
نوامبر 10, 2014
مطالب آموزشی تربیت بدنی و علوم ورزشی

مطالب آموزشی تربیت بدنی و علوم ورزشی

تمرین هوازی

به انواع ورزش­هايي كه بطور مستمر و طولاني­­مدت (بيش از ۲ دقيقه) طول مي‌كشند و ضربان قلب در هنگام تمرين كمتر از ۷۰درصد حداكثر ضربان قلب مي‌باشد تمرينات هوازي و يا زيربيشينه گفته مي‌شود. دویدن، پیاده­روی، دوچرخه­سواری و شنا در مسافت­های طولانی از انواع تمرینات هوازی هستند.

دو شیوه­ی تمرین هوازی ما عبارت است از یک تمرین هوازی تحمل وزن( پیاده­روی یا دویدن نرم) با شدت ۶۰ درصد حداکثر ضربان قلب و یک تمرین هوازی دوچرخه­سواری بر روی دوچرخه­کارسنج با شدت ۶۰ درصد حداکثر ضربان قلب.

تعادل

به موقعیتی اطلاق می­شود که در آن بدن شتابی برابر صفر داشته­باشد.

تعادل ایستا

توانایی حفظ تعادل کل بدن در شرایط سکون یا ایستا.

تعادل پویا

توانایی حفظ تعادل بدن در شرایطی که فرد از نقطه­ای به نقطه­ی دیگر در حال حرکت است.

زمان ­واکنش

به فاصله­ی زمانی بین ارائه­ی غیرمنتظره­ی محرک تا شروع پاسخ گفته می­شود.

زمان ­واکنش ساده

سریع­ترین زمان ­واکنش است که فقط شامل یک محرک و یک پاسخ است.

زمان ­واکنش انتخابی

زمانی که آزمودنی با چند محرک و چند پاسخ روبروست و بایستی با توجه به نوع محرک، یک پاسخ را از بین حرکات ممکن و از پیش تعیین­شده انتخاب کند، زمان واکنش انتخابی می باشد.

سالمند

فردی که دارای سن۶۰ سال یا بیشتر بوده و در معرض تغییرات فیزیولوژیکی طبیعی، پیش­رونده و غیرقابل بازگشت قرار می­گیرد که نتیجه­ی آن محدودشدن عملکرد فرد می­باشد. این تغییرات نه بیماری هستند و نتیجه­ی بیماری، با این حال عملکرد فرد را تحت تأثیر قرار داده و میزان این تأثیر در افراد مختلف، متفاوت است. در اکثر کشورهای توسعه یافته­ی جهان افراد بالای ۶۵ سال را سالمند محسوب می­کنند. طبق تعریف مرکز سالمندی ایران، افراد بالای ۶۰ سال، سالمند تلقی می­شوند.

تعریف نظری انعطاف پذيري

توانایی حرکت مفاصل دردامنه کامل حرکت،که برای اجرای بیشینه مفید است. دو نوع انعطاف پذیری یکی ایستا ودیگری پویا توصیف شده است. حدود تغییرات حرکت در حول مفصل به عنوان انعطاف پذیری ایستا تعریف شده است.

تعریف نظری یوگا

یوگا عبارت است از تکنیکهایی که به منظور دسترسی به سلامت جامع از آنها استفاده می شود. این تکنیکها به طور کلی به دو دسته جسمی و روانی تقسیم می شوند. تکنیکهای جسمی شامل حرکاتی است که تحت عنوان هاتا یوگا و تکنیکهای روانی (راجا یوگا) نامیده می شود.

تریزومی ۲۱

وجود یک کروموزوم اضافه در کنار دو جفت کروموزوم شماره ۲۱ که ۹۵% کودکان سندرم­ داون را تشکیل می­دهد.

هیپوتونیا

شل بودن عضلات در افراد با سندرم­ داون که باعث اختلال در فعالیت­های روزانه می­شود، و از طریق کاهش مقاومت عضله در برابر کشش غیر­فعال و لمس کردن قابل شناسایی می­باشد.

سستی مفصل

شل بودن لیگامنت­ها در این افراد باعث می­شود حرکت در دامنه وسیعی انجام شود.

هم انقباضی

استراتژی جبرانی که از طریق انقباض همزمان عضلات آگونیست و آنتاگونیست جهت ساده کردن تکلیف و جبران سستی مفاصل اندام تحتانی در افراد با سندرم داون انجام می­شود.

تمرینات عملکردی

تمرینات مبتنی بر الگوهای حرکتی موجود در مهارت حرکتی که علاوه بر قدرت، باعث بهبود تعادل، پایداری مفصل و دامنه حرکتی در صفحه مورد نیاز می­شود.

بزرگسالی

می توان گفت افرادی بزرگسال محسوب می­شوند که دامنه سنی آن­ها بالای ۱۸ سال باشد.

ثبات مرکزی

  • تعریف نظری: ثبات مرکزی به عنوان توانایی جهت کنترل وضعیت و حرکت تنه روی لگن، به منظورتولید، انتقال و کنترل مطلوب نیرو و حرکت به بخش انتهایی در فعالیتهای منسجم ورزشی (یا زنجیره حرکتی) تعریف می شود.
  • تعریف مفهومی: ترکیبی از مهارتهای جابجایی و مهارتهای کنترل شی است. مهارتهای جابجایی شامل مهارتهایی مانند دویدن، یورتمه رفتن، پریدن ، لی لی کردن، سر خوردن و جهیدن می شوند. مهارتهای کنترل شی شامل دستکاری و پرتاب شئ مانند پرتاب کردن، گرفتن، ضربه زدن با پا، ضربه زدن با دست و غلتاندن می باشند.

ناحیه مرکزی بدن

  • تعریف مفهومی: قسمتی از بدن که شامل مجموعه عضلات و مفاصل شکمی، کمری، لگنیو رانی است، این ناحیه مسئول حفظ پایداری (ثبات) کمر و لگن برای تولید و انتقال نیرو از قسمتهای بزرگ به قسمتهای کوچک بدن در بسیاری از فعالیتهای ورزشی می باشد. عضلات این ناحیه دارای وظایف دوگانه هستند. نقش اول، تثبیت ستون فقرات و نقش دوم، تولید و انتقال نیرو.

تصویر سازی ذهنی پتلپ

  • تعریف نظری: روشی که شامل تجسم یا مرور شناختی حرکت در غیاب هرگونه اجرای جسمانی است. تصویر سازی ذهنی پتلپ به طور خاص به منظور به حداکثر رساندن هم ارزی کارکردی با تأکید بر هفت جزء (فیزیکی، محیط، تکلیف، زمان بندی ، یادگیری، احساسات، و چشم انداز) طراحی شده است. که در این مدل، فرد علاوه بر درگیر کردن حواس خود بدنش را نیز درگیر می کند.

خواب

  • تعریف نظری: خواب یک روند به شدت تنظیم شدة فعال مغز است. در هنگام خواب هوشیاری کمتر می شود و فرد به محرک های خارجی کمتر پاسخ می دهد اما بسیاری از فعالیت های مغز بدون تغییر است. به طور کلی یک چرخة کامل خواب، ۹۰ دقیقه به طول می انجامد.

آگاهی از نتیجه

 بازخورد آگاهی از نتیجه، بازخورد پایانی ناشی از اجراست که پس از کامل نمودن یک پاسخ در مورد برونداد حرکتی نسبت به هدف محیطی از قبیل انحراف فضائی از هدف یا انحراف زمانی از زمان حرکت هدف فراهم می شود. بازخورد هنجاری نوعی از بازخورد انگیزشی است که افراد پس از اجرای تکالیف، میزان بازخورد آگاهی از نتیجه را فراتر و یا پائین تر از نمره واقعی خود دریافت می کنند که به نوعی بازخورد کاذب در مورد نتیجه حرکت می باشد.

تعادل

 کنترل وضعیت قامت یا تعادل، در حالت ایستا به توانائی حفظ یک سطح اتکا با حداقل حرکت و در حالت پویا به توانائی حفظ یک وضعیت پایدار حین اجرای یک تکلیف گفته می شود.

 الکترومیوگرافی

تکنیک آزمایشگاهی که از روش های اندازه گیری فرایند اجرا بوده و در ارتباط با ثبت و تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی عضله است.

يادگيري حركتي (اکتساب)

  • تعریف نظری: تغییر در قابلیت شخص برای اجرای یک مهارت که باید از یک پیشرفت نسبتاً دائمی در اجرا در نتیجة تمرین یا تجربه استنتاج شود.
  • تعریف مفهومی: اجرای مهارت آموزش دیده شده که اجراکننده به دنبال یک فاصلة زمانی بعد از اتمام دورة تمرینی انجام می دهد.
TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.