آموزش مطالب روز حقوق
وفاداری زن و شوهر | شغل زوجین
دسامبر 6, 2016
آموزش مطالب روز حقوق
تمکین به چه معناست؟
دسامبر 6, 2016
آموزش مطالب روز حقوق

آموزش مطالب روز حقوق

نکاح در لغت عبارت از لفظی که مکمل وطی باشد و این همان معنی مجازی و علاقه سببیت است یعنی سبب (عقد)را به نام مسبَّب(وطی) خوانده اند چرا که عقد سبب اباحه وطی و جواز آن است.

امّا نکاح در اصطلاح دارای تعریف واضح و روشنی است؛ نزد عرف به معنی زن گرفتن و شوهرکردن است، به همین سبب در قانون مدنی و لسان فقها، تعریف مشخصی از آن نشده است. شاید دلیل این سکوت، روشنی مفهوم نکاح به معنی همان عقد ازدواج باشد. با این حال عدهای از استادان، نکاح را یک رابطه حقوقی بین زن و مرد میدانند که اتحاد جنسی هدف اصلی آن است و برخی نیز برقراری حق استمتاع را لازمه عرضی ایجاد رابطه زناشویی دانسته اند. نکاح را عقدی میداند که بوسیله آن، مرد و زن به قصد شرکت در زندگی با یکدیگر   همکاری میکنند. تعاریف فوق از نکاح با اشکالاتی مواجه است.

زیرا مقصود از ازدواج، امور گوناگونی است که به طور قطع نمی توان یکی از آنها را به عنوان هدف اصلی برگزید. رابطه جنسی زن و مرد بدون شک از مهمترین اغراض نکاح است ولی همکاری در زندگی اجتماعی و تربیت فرزندان را نیز نباید در این اتحاد فراموش کرد. هم چنین اگر مقصود از نکاح صرف شرکت در زندگی و یاریکردن به هم باشد چه ضرورتی دارد که زن و مرد این مسؤولیت سنگین را به دوش بگیرند.

برای این که تعریف نکاح، جامع و مانع باشد می توان آن را این گونه تعریف کرد: نکاح عبارت است زوجیت که به وسیله عقد بین زن و مرد ایجاد میشود و در آن آثار متعددی چون: حلیت تمتع، حضانت، تربیت اولاد، محرمیت، قوامیت، تمکین، نفقه، مهر و ارث وجود دارد.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.