موضوعات پایان نامه مهندسی معماری
موضوعات پایان نامه مهندسی معماری | بخش سوم
مارس 28, 2015
مطالب آموزشی مهندسی مکاترونیک
سيستم مديريت منابع در گرید
مارس 28, 2015
مطالب آموزشی مهندسی مکاترونیک

مطالب آموزشی مهندسی مکاترونیک

تعریف گرید

يان فاستر مبدع اصلی نام گريد و بنيان گذار گلوباس، گريد را به صورت زير تعريف می کند:

 “فناوری گريد به دنبال بوجود آوردن امکان اشتراک منابع در مقياس وسيع و به صورت کنترل شده و انعطاف پذير است و بدين جهت به دنبال ايجاد پروتکلها، سرويسها و بسته های نرم افزاری است.

در پروژه GridStart که يکی از پروژه های گريد در سطح اروپاست، گريد به صورت زير تعريف شده است:

گريد گام بعدی اينترنت است که در آن پهنای باند بالا، محاسبات پرسرعت، حسگرهای هوشمند و پايگاه داده های عظيم به صورت انباری است که پنهان از ديد کاربران،مديريت شده و بنابراين به راحتی می تواند در اختيار همگان قرار گيرد.

در شرکت IBM که يکی از پيشگامان در زمينه گريد می باشد گريد چنين تعريف می شود:

محاسبات گريد، همان محاسبات توزيع شده است که پا به مرحله تکامل نهاده و هدف آن ارائه کامپيوتر مجازی بزرگ و خود مديريت شونده است

درنهايت در پروژه گلوباس که استانداردترين پروژه گريد است، گريد به صورت زير تعريف می شود. اين تعريف به عنوان تعريف استاندارد گريد پذيرفته شده است.

 گريد به معنی زيربنايی برای يکپارچه سازی و استفاده مشترک از کامپيوترها، شبکه ها، پايگاه داده ها و تجهيزات عملی است که به سازمانهای  مختلف تعلق دارد وتوسط خود آنها سياست گذاری و مديريت می شود.

انواع محيط های گريد

سه رويكرد برای طراحي معماري گريد ارائه شده است : ۱٫ بهبود كارايي برنامه های كاربردي ۲٫ دسترسي به داده‌ها ۳٫ بهبود خدمات موجود در گريد. با اين ديدگاه سيستم‌هاي گريد در طبقه بندي كه در زیر ارائه مي‌شود، قرار مي‌گيرند.

مدل گريد محاسباتي، زماني مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه مجموعه توانايي محاسباتي كامپيوترهاي موجود براي اجراي يك برنامه كاربردي، از تك‌تك كامپيوترهاي تشكيل دهنده گريد بيشتر باشد. بسته به نوع بهره گيري از اين توانايي، اين نوع گريد به دو دسته جزئي‌تر تقسيم مي‌شود كه به ترتيب ابرمحاسبات توزيع شده و گريدهاي با توان عملياتی بالا ناميده مي‌شوند. گريدهاي ابر محاسبه‌گر، معمولا يک برنامه‌ي كاربردي را به صورت موازي بر روي چندين ماشين اجرا ‌كرده و زمان اجراي آن را كاهش مي‌دهند. اين نوع گريد برای برنامه هايی همچون مدلسازي وضع جوی و شبيه سازهاي صنعتی ونظامی که محاسبات بسيار زيادي نياز دارند مناسب است. گريدهاي با عملكرد بالا بر خلاف حالت قبل، به دنبال انجام تعداد کارهای بيشتر در واحد زمان هستند.

گريدهای داده‌ برای سيستم‌هايی طراحي شده‌اند كه زير ساختار مناسبي را براي توليد اطلاعات از داده‌هاي توزيع شده موجود در سطح شبكه مانند كتابخانه‌هاي ديجيتال و يا انباره‌هاي داده فراهم مي‌كنند.

از انواع ديگر گريد، گريدهای خدماتی مي‌باشند. اين نوع گريدها، خدماتي را كه هيچ ماشيني به تنهايي ارائه نمي كند به استفاده كنندگان گريد ارائه مي‌كنند.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.