مطالب آموزشی زبان و ادبیات فارسی
تصنیف
دسامبر 6, 2016
مطالب آموزشی زبان و ادبیات فارسی
شیوه های شخصیت پردازی
دسامبر 6, 2016
مطالب آموزشی زبان و ادبیات فارسی

مطالب آموزشی زبان و ادبیات فارسی

زندگینامه

زندگینامه گونه­ای ادبی است که به زندگی شخصی یک فرد می­پردازد که ممکن است به قلم خود او نوشته شود که به آن زندگی­نامه خود نوشته می­گویند و گاه شخصی دیگر آن­را می­نویسد. زندگی­نامه می­تواند نوعی خاطره یا سفرنامه یا تاریخ مکتوب نیز باشد به زندگی­نامه، حسب حال نیز گفته می­شود. «زندگینامه یکی از انواع کارآمد نثر برای باقی نگاه داشتن یاد و خاطره بزرگان است. زندگینامه در لغت به معنای تاریخ زندگی یا دوره­ای از زندگی شخصی در حدود اطلاعاتی است که نویسنده از احوال یک شخص بیان می­کند» . در ایران زندگینامه­نویسی سابقه طولانی دارد حتی در دوره ساسانیان نیز برخی از متونی که به زندگی افراد پرداخته شده یافت می­ شود «کتابهایی مثل اجزای خدای­نامه و حتی برخی از کتیبه­ ها همچون کتیبه بیستون از جمله این نوشته­ هاست».

تذکره­ ها و شرح­حال­ های فراوانی که در طی تاریخ ایران نوشته شده از جمله زندگی­نامه محسوب می شود که از جمله آنها می­توان به وفیات الاعیان اشاره کرد که شامل شرح زندگی هشتصد نفر از بزرگان است همچنین است تذکره الاولیا، تذکره میخانه و …

حسب حال

حسب حال نوعی زندگی­نامه است که به قلم شخص نوشته می­شود و در بر دارنده تاریخ زندگی اوست به نحوی که به کار سایرین نیز بیاید. این نوع ادبی «با خاطرات و یادداشت­های روزانه، نامه­ ها و وقایع­ نامه ها پیوستگی نزدیک دارد. هر چند خود زندگی­نامه اغلب از حوادث مهم و قابل توجه زندگی گذشته نویسنده صحبت می­کند و معمولا دوره­ای طولانی از زندگی او را در بر می­گیرد».

حسب­ حال نویسی سابقه چندانی در ایران ندارد و نسبت به سایر انواع ادبی دیرتر جا افتاده است و می توان آن­را مرهون ادبیات اعترافی دانست و علت تاخیر وقوع این امر در ایران اعتقاد نداشتن به اعتراف در اسلام است از نمونه ­های حسب ­حال نویسی در ادب فارسی می­توان به کتاب «یادداشت های قاسم غنی»، «زندگانی من» اثر ابوالقاسم لاهوتی، «تألمات» دکتر محمد مصدق، «زندگانی من» احمد کسروی ، «روزها » نوشته اسلامی ندوشن اشاره کرد. «به اعتقاد بسیاری از محققان اعترافات آگوستین قدیس نخستین زندگی نامه خودنویس در اروپا است که گزارشی بسیار شخصی از تجربه روحی و نمونه خارق العاده­ای از تحلیل عمیق روانشناختی خویش است».

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

2 Comments

 1. نیلوفر گفت:

  سلام ماباید یک گزارش علمی بنویسیم و در نهایت اونو ارائه بدیم..به نظرتون نوشتن زندگینامه یک شخص ،موضوع علمی محسوب میشه؟

  • TMRG گفت:

   سلام. وقت بخیر.
   زندگی نامه یک کار علمی نمی باشد بلکه به عنوان یک گزارش محسوب می شود.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *