ضرورت استفاده از مدیریت استراتژیک
سپتامبر 3, 2014
مدل SWOT
سپتامبر 3, 2014

یکی از چیزهایی که معمولا اغلب  دانشجویان از ما میپرسند، مدل مفهومی تحقیق است. اما اکثر دانشجویان در شناسایی و ارائه مدل مفهومی تحقیق دچار سردرگمی و اشتباه می شوند و راه به جایی نمی برند. در یک قیاس ساده، مدل مفهومی نشان دهنده اسکلت تحقیق است. در تحقیقات مدیریتی ما معمولا با دو عبارت “مفهوم” و “سازه” سر و کار داریم. این دو، تعاریف فنی خاص خود را دارند و جهت اطلاع تفاوت ها و تشابه های آنها لازم است به کتب روش تحقیق مراجعه شود اما بطور خیلی ساده و خلاصه، مفاهیم آن چیزهایی هستند که دارای مصادیق بیرونی هستند مثل ماشین، درخت، میز و … که قابل رویت و مشاهده اند اما سازه آن چیزی است که مصداق بیرونی ندارد و قابل دیدن نیست مثل انگیزه، رضایت شغلی، تعهد و …. سنجش و اندازه گیری سازه هایی مثل موارد یاد شده کار بسیار صعب و دشواری است. بدین منظور لازم است این کیفیت ها طی فرآیندی تبدیل به کمیت شوند. لذا، ابتدا ابعاد آنها شناسایی می شود مثلا: در مدل JDI گفته می شود که رضایت شغلی دارای ۵ بعد مافوق، همکاران، شغل، ارتقاء و جبران خدمات است سپس برای هر بعد شاخص های مناسب ارائه گردد مثلا: برای شغل، شاخص هایی نظیر تنوع و پیچیدگی، میزان تکراری بودن، ارزشمند و … در نظر گرفته می شود. سپس، همین شاخص در پرسشنامه قرار گرفته و تبدیل به گویه ها یا سئوالات پرسشنامه می شوند. مثلا پرسیده می شود که شغل شما چقدر ارزشمند است؟

وقتی یک سازه را به همراه ابعاد آن بطور شماتیک نشان می دهیم در واقع مدل مفهومی تحقیق را به نمایش درآورده ایم. اگر محقق در تحقیق خود با بیش از یک متغییر همراه باشد مدل مفهومی باید نشان دهنده روابط بین متغییرها، جهت آنها و در حد امکان، مثبت یا منفی بودن رابطه باشد.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

4 Comments

 1. وگان گفت:

  مدل مغهومی در فضای آی تی هم چنین تعریفی دارد یا این دو تفاوت دارد؟

  • TMRG گفت:

   سلام

   این تعریف بیشتر مربوط به مباحث تحقیقاتی و پژوهشی بود. ولی به نظر بنده مدل مفهومی در آی تی هم تقریبا دارای مفاهیم مشترک است. چون در آنجا هم ما باید هستنده ها و روابط بین آنها و ویژگی هستنده ها را برای درک مدل استخراج کنیم. پس در هر حال می توان گفت دارای نقاط مشترکی می باشند.

 2. خيرالله خيرخواه گفت:

  مفاهيم انتزاعی‌تر از ابعاد، ابعاد انتزاعی تر از سازه‌ها، سازه‌ها انتزاعی تر از متغيرها، متغيرها، انتزاعی‌تر از شاخص‌ها، و شاخص‌ها انتزاعی‌تر از مقياس‌ها يا سنجه‌هايند.
  مفاهيم> ابعاد> سازه‌ها> متغيرها> شاخص‌ها> مقياس‌ها/سنجه‌ها

 3. پویا احمدی گفت:

  با سلام
  مدل مفهومی در فضای Financial Technology یا فن آوری مالی را چگونه می توان در نظر گرفت ؟
  با احترام
  احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.