چرخه زندگی سازمان
سپتامبر 8, 2014
چرخه زندگی سازمان ” طبقه بندی دفت “
سپتامبر 8, 2014

شاید بتوان مفهوم پیر یا جوان را به معنای انعطاف پذیری و کنترل پذیری سازمان در نظر گرفت. سازمان جوان انعطاف پذیری زیادی دارد و میتواند هنگام بروز مشکلات به آسانی تغییر کند از طرفی دیگر به خاطر نبود امکان پیش بینی کنترل پذیری کمی دارد. اما سازمان پیر تمایلی به تغییر ندارد ولی میتواند کنترل پذیری بالایی داشته باشد. وقتی که سازمان قابلیت انعطاف و کنترل را باهم داشته باشد در حالت تکامل به سر می برد. چنین سازمانی میتواند مزایای جوانی و پیری را باهم داشته باشد.

سازمان در اثر پیری و کم شدن انعطاف نمیتواند به خوبی با مشکلات روبرو شود. گاهی مشکلات حل نشدنی به نظر میرسد ولی می توان فرآیند پیری را برگشت داد. برای این منظور سازمان می بایست به دنبال فراهم نمودن شرایطی باشد که رشد یا جوانی در آن معتدل شده است و سپس سازمان را در همان دوره حفظ نماید( ادیزس، ۱۹۹۷).

بنا براین وقتی سازمان به تکامل رسید، موفقیت آن در مواجه شدن با علل بروز پیری است. اگر سازمان در این مرحله موفق شود، پیری صورت نخواهد گرفت.

اما اگر به دلایلی سازمان دوره پیری را پشت سر گذاشت با مرگ مواجه خواهد شد. هنگامی که گفته میشود سازمانی مرده است، در واقع اشاره به این نکته دارد که سازمان موجودیت قانونی خود را از دست داده است، به عبارت دیگر مرگ و انحلال سازمان به معنای ناپدید شدن آن سازمان نیست زیرا سازمان با جا به جایی کار و فعالیت در قالب و چارچوب قانون دیگری، تکالیف جدیدی را تقبل می کند و چرخه زندگی­اش در مدار دیگری قرار می گیرد(فخیمی، ۱۳۷۹).

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.