مطالب آموزشی معماری
توسعه حفاظتی | توسعه مختلط
دسامبر 10, 2016
مطالب آموزشی معماری
عوامل مؤثر در افزایش ایمنی پارک های شهری
دسامبر 10, 2016
مطالب آموزشی معماری

مطالب آموزشی معماری

پارک کودک

پارک کودک مکانی است آموزشی، تفریحی که در آن فعالیت های گوناگون به منظور غنی کردن زندگی کودکان، پروش خلاقیت، برانگیختن کنجکاوی، تحریک کردن تصورات، تفرح و سرگرمی در محیطی کاملا کودکانه به آنها ارائه می گردد. این پارک به منظور جرقه زدن تصورات و تخیلات کودکان، آموزش مفاهیم، بیداری علاقه و کنجکاوی، بالا بردن روحیه اعتماد به نفس، حس مسئولیت و بالاخره بازی کردن ایجاد شده است. در فضای پارک، هیچ خطر یا مواد مضری که ممکن است برای سلامت افراد به خصوص کودکان، احتمال ریسک داشته باشد، استفاده نمی گردد. بچه ها علاوه برآن که در داخل فضا به بازی و تفریح مشغولند، در فضاهای آموزشی شرکت کرده،در سالن آمفی تئاتر به تماشای فیلم و تئاتر می نشینند و در کتابخانه به مطالعه می پردازند. فضاهای تفریحی مانند رستوران چند منظوره، فضای بازی آبی،فضاهای ورزشی،مکمل این مجموعه می باشند. نکته قابل ذکر این است که طراحی پارک بایستی به گونه ای باشد که کودکان با کمترین آسیب جسمی روبرو شوند.

اهداف پیدایش پارک کودک

قرارگیری کودکان در محیطی مناسب تعلیم و تربیت،تأثیر بسزایی در رشد و پرورش، هوش، استعداد و خلاقیت دارد. ایجاد این گونه فضاها در رشد و پرورش خلاقیت و هوش نسل فردا و در نتیجه ارتباط سطح فکری، عملی و فرهنگی جامعه مؤثر است. این گونه پارک ها برای دستیابی به اهداف زیر طراحی می شوند:

  1. ایجاد فضایی به منظور بهسازی محیط زیست
  2. ایجاد فضایی مخصوص بازی کودکان
  3. گرد هم آوردن افراد جامعه و کودکان
  4. از همه مهتر مکانی برای آموختن و آموزش کودکان

جنبه های آموزشی پارک ها به اندازه موارد تفریحی و بهسازی محیط زیست حائز اهمیت است. در واقع در این پارک ها سعی در ایجاد فضایی است که آموزش بتواند جنبه تفریحی داشته باشد.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.