مطالب آموزشی مهندسی مواد (متالوژی)
معرفی آلیاژ آلومینیوم ۲۰۲۴ / آلیاژ های سریxxx2 (Al-Cu) / آلیاژ های Al2024
دسامبر 13, 2016
مطالب آموزشی مهندسی مواد (متالوژی)
متالورژی و خواص فولاد زنگ نزن آستنیتی
دسامبر 13, 2016
مطالب آموزشی مهندسی مواد (متالوژی)

مطالب آموزشی مهندسی مواد (متالوژی)

فولادهای زنگ نزن آستنیتی و کاربرد آنها

بدلیل وجود عناصر کروم و نیکل در ساختمان فولادهای آستنیتی زنگ نزن این فولادها دارای قابلیت جوشکاری بسیار عالی می باشند. به هر حال بدلیل خواص مکانیکی مخصوص نظیر قابلیت هدایت حرارتی کم و بالا بودن ضریب انبساط حرارتی نیاز به دقت و کنترل حرارتی هنگام جوشکاری دارد. وجود مقدار کمی فریت در فلز جوش خواص آستنیتی را بهبود می بخشد و از ایجاد ترک گرم جلوگیری می کند. منحنی شفلر مشخص کننده ساختار میکروسکپی فلز جوش بر روی فلز پایه می باشد. این منحنی علاوه بر مشخص کردن نقش کروم و نیکل نقش عناصری نظیر کربن، سیلیسیم، منگنز، مولیبدن، نیوبیم را مورد بررسی قرار می دهد. این منحنی برای بـررسی ساخـتار میکروسـکپی در محدوده حرارتی مشخصی طراحی شده است. هدف اصلی دیاگرام محاسبه مقدار فریت در فلز است که این مقدار توسط عنـاصر فریت زا مانند مولیبدن، سیلیسیم و کروم افزایش یافته و توسط عناصر آستنیت زا مانند منگنز، نیکل و کربن کاهش می یابد. بعلاوه این منحنی اطلاعات ارزشمندی را در زمینه ساختار میکروسکپی حاصل شده از جوشکاری الکترود آستنیتی بر روی فولاد کربنی ساده به دست می دهد که این اطلاعات در مورد جوشکاری دو فولاد غیرهمنام با پوشش دادن فولادها حائز اهمیت است. این منحنی همچنین تمام نواحی بحرانی را برای فولادهای مقاوم ضدزنگ که در حین جوشکاری بوجود می آید مشخص می کند؛ نظیر رشد دانه در دمای بالاتر از ۱۱۵۰ درجه سانتیگراد، تمایل به ایجاد ترک در اثر افزایش سختی در زیر دمای ۴۰۰ درجه سانتیگراد، تمایل به ترکهای گرم در بالاتر از ۱۲۵۰ درجه سانتیگراد و شکنندگی فاز سیگما در دامنه حرارتی بین ۵۰۰ تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد با انتخاب الکترود مناسب می توان مقاومت در برابر زنگ زدگی را کنترل کرد.

نامگذاری فولاد های زنگ نزن

در این فولاد ها بدلیل استفاده از آلیاژ کروم در آنها و تشکیل لایه ی محافظ، چسیبنده و متراکم اکسید کروم (Cr2O3)  مقاومت به خوردگی بالا می رود که به چندین دسته تقسیم می شوند از جمله خانواده های زیر:

سری xx2

سری xx3

سری xx4

سری xx6

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.