بانک موضوعات جدید پایان نامه رشته زبان و ادبیات فارسی
موضوعات بروز پایان نامه رشته زبان و ادبیات فارسی
اکتبر 16, 2018
چگونه یک چکیده خوب برای مقاله خود بنویسیم؟
چگونه یک چکیده خوب برای مقاله خود بنویسیم؟
اکتبر 22, 2018
چگونه از پایان نامه یک مقاله استخراج کنیم؟

چگونه از پایان نامه یک مقاله استخراج کنیم؟

یکی از روش های متداول تهیه ی مقالات علمی و پژوهشی، استفاده از مطالب رساله ی دوره ی دکترا یا پایان نامه ی دوره ی کارشناسی و یا کارشناسی ارشد نویسنده ی مقاله است. در واقع، فرآیند پژوهش و پژوهشگری معمولاً با نوشتن پایان نامه ی دانشجویی آغاز می شود.

تبدیل رساله یا پایان نامه دانشجویی به یک مقاله ی مناسب برای چاپ در نشریات علمی و پژوهشی، مستلزم ایجاد تغییراتی در طول، انتخاب مطالب و شیوه نگارشی است.

مقالات برگرفته از پایان نامه معمولاً طولانی تر از سایر انواع مقالات هستند، زیرا تبدیل یک متن بالای ۲۰۰ صفحه به یک مقاله فشرده ی ۲۵ الی ۳۰ صفحه ای کار ساده ای نیست. فرآیند کوتاه سازی متن باید با دقت بالایی انجام شود. در واقع، باید ضمن حفظ انسجام متن و بیان مفاهیم کلیدی، مطالب و جزئیات اضافی حذف شوند. به عبارتی، به جای کپی کردن نوشته های پایان نامه خود، باید مطالب مهم و ضروری را انتخاب و بازنویسی کنید.

معمولاً پایان نامه ها، جنبه های مختف یک موضوع را تحت پوشش قرار می دهند؛ لذا هنگام تهیه ی مقاله، فقط بر روی یکی از جنبه های مطرح شده تمرکز داشته باشید. بنابراین هنگام استخراج مقاله:

  • از جملات صریح و واضح استفاده کنید؛
  • واژه ها و عبارات اضافی و نامربوط را حذف کنید؛
  • از تکرار و تشریح بیش از حد مطالب خودداری کنید؛
  • از جملات معلوم و البته از قواعد گرامری صحیح استفاده کنید.
TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.