چگونه یک چکیده خوب برای مقاله خود بنویسیم؟
چگونه یک چکیده خوب برای مقاله خود بنویسیم؟
اکتبر 22, 2018
چگونه یک مقاله را برای چاپ آماده کنیم؟
چگونه یک مقاله را برای چاپ آماده کنیم؟
اکتبر 23, 2018
چگونه برای جلسه دفاع پاور پوینت آماده کنیم؟

در جلسه ی دفاع از پایان نامه و برخی همایش های ارائه ی مقالات علمی، از شما خواسته می شود برای مطلب خود اسلاید تهیه کنید و مطالب خود را به صورت شفاهی به مخاطبین و حضار ارائه نمایید. برای این منظور می توانید از نرم افزار microsoft office powerpoint استفاده کنید.

چگونه برای جلسه دفاع پاور پوینت آماده کنیم؟

بخش های مهمی که در تهیه یک پاورپوینت باید در نظر بگیرید:

  • صفحه به نام خدا
  • صفحه عنوان پایان نامه که در آن عنوان پایان نامه و اسامی استاد راهنما و مشاور و پژوهشگر بیان می شود.
  • صفحات بعدی پاور پوینت دفاع شامل بخشی از کلیات پژوهش(مقدمه، بیان مسئله، اهداف، سوالات، فرضیه ها و…)، مبانی نظری پژوهش، روش شناسی پژوهش، یافته ها و نتیجه گیری و پیشنهادات است.
  • اسلاید آخر نیز به تشکر و قدردانی از حضار در جلسه دفاع اختصاص می یابد.

معمولاً تعداد اسلایدهای برای جلسه دفاع بین ۲۵ تا ۴۰ اسلاید می باشد. هر دانشجو بین ۲۵ تا ۳۰ دقیقه زمان دارد که از پایان نامه خود دفاع نماید و بین ۵ الی ۱۵ دقیقه باید بتواند به سوالاتی که از او پرسیده می شود، پاسخ دهد. بنابراین باید تعداد اسلایدهای خود را براساس زمان و وقتی که در اختیار دارید تنظیم نمایید. برای طراحی اسلایدهای پاورپوینت از پس زمینه های ساده استفاده کنید. همچنین از فونت هایی استفاده کنید که به راحتی خوانده شود. اسلایدها نباید خیلی شلوغ و پر از نوشته باشد. بهتر است مطالب هر اسلاید خلاصه وار و موجز مطرح شود و تا حد امکان به شکل نمودار و جدول ارائه گردد.

نکته: در هنگام دفاع از روخوانی مطالب خودداری کنید، زیرا این موضوع اغلب برای حضار و شنوندگان خسته کننده خواهد بود و از کیفیت پژوهش شما می‌کاهد. در عوض با یک بیان عامیانه و محاوره ای، منظور و مطلب خود را به شنونده منتقل کنید. در این حالت، استفاده از یک یادداشت کوتاه که رئوس مطالب در آن نوشته شده است به حفظ تمرکز شما کمک به سزایی خواهد کرد.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.