مطالب آموزشی روانشناسی و مشاوره
جهت گیری زندگی (خوش بینی و بدبینی)
مارس 23, 2015
ذهن آگاهی به چه معناست؟
مارس 23, 2015
مطالب آموزشی روانشناسی و مشاوره

مطالب آموزشی روانشناسی و مشاوره

واژه “Spirituality” (معنویت) از کلمه لاتین “Spiritus” به معنای “نفس” مشتق شده که آن نیز خود از “Spirare” به معنای “دمیدن” یا “نفس کشیدن” مشتق می‌شود. در ترجمه‌های لاتین عهد جدید “Spiritualis” یا شخص معنوی به کسی گفته می‌شود که زندگی او را روح‌القدس نظم می‌بخشد، یا تحت تأثیر قرار می‌دهد. واژه “Spiritulitus” (معنویت) حداقل از اوایل قرن پنجم به کار رفته و مدت طولانی همین معنای ناشی از کتاب مقدس را حفظ نموده است. از آغاز قرن دوازدهم، این واژه بتدریج معانی ضمنی با کارکرد واقعی روانی به خود گرفت که در مقابل جسمانیت یا مادیت قرار داشت.

معنویت به عنوان سازه­ای گسترده، به باورها، اعتقادها و اعمال متعالی انسان که کلی و فراگیرند، اشاره دارد. معنویت را می­توان هم در درون و هم در بیرون از ساختارهای دینی رسمی تجربه کرد و در مقایسه با دین گسترده­تر و شخصی­تر است . معنویت با سرمایه­گذاری فعالانه مجموعه­ای از ارزش­های درونی انسان مرتبط بوده و به فرد احساس داشتن معنا، یکپارچگی، وحدت و هماهنگی درونی و ارتباط با دیگران (وحدت با زندگی، طبیعت و جهان) می­بخشد. این مفهوم انتزاعی دارای ابعاد مختلفی بوده و اهمیت آن در چگونگی ارتباط آن با سلامت جسمی، روانی و اجتماعی انسان می باشد و جهت درک باورها، نگرش ها و رفتارهای سلامتی به خصوص در افراد آسیب پذیر بسیار اهمیت دارد. معنویت حس ارتباط با خود، دیگران، طبیعت و یک نیروی مافوق و غایی است  که به انسان در یافتن معنی و هدف زندگی کمک می کند و  با خصایص انسانی از جمله راستگویی، عشق، مراقبت نمودن، عقل و خرد، همدردی و مهربانی مرتبط بوده و تعادل پویای آن التیام بخشی جسم، ذهن و روح را ممکن می سازد.بسیاری از افراد برای پاسخ دادن به سوالات دشوار در زندگی خود، به ویژه در هنگام رویارویی با مشکلات زندگی به معنویت روی می آورند. اعمال معنوي در حالات سلامتي و بيماري، عادات روزانه زندگي انسان را هدايت و منبع حمايت، قدرت و بهبودي وي مي باشد. انسان ها غريزه اي براي پيدا کردن معني و هدف در تجارب زندگي خود دارند که در هنگام مواجهه با بيماري های تهديد کننده زندگي مانند سرطان، ایدز و آلزایمر، این غریزه افزايش مي يابد. در چنین مواردی، انسان ها جهت رسيدن به آرامش و اميدواري، به معنويت و ارتباط با خدا روي می آورند. لذا معنويت مي تواند بر سلامتی انسان تاثیر مثبت بگذارد.

TMRG
گروه تحقیقاتی طلوع با هدف ارائه آموزش و مشاوره با روش های نوین در زمینه رشته های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی و مهندسی پایه گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.